Dnes je sobota 23. ledna 2021., Svátek má Zdeněk
Počasí dnes 5°C Občasný déšť se sněhem

Ty buranská lůzo! Tak to už sousedovi neřeknete, zakáže vám to zákon

Ty buranská lůzo! Tak to už sousedovi neřeknete, zakáže vám to zákon
Ani do dělnické chátry už nikomu nebudete smět nadávat. Ilustrační snímek | zdroj: Profimedia.cz

Hlasovací zařízení poslanců se změní v mocný nástroj, který může výrazně omezit svobodu projevu a veřejnou diskusi. Stačí k tomu jedna změna trestního zákoníku, kterou legislativní výbor doporučil schválit této týden v prvním čtení. Žalovat bude díky ní možné prakticky jakýkoli výrok, a to i na sociálních sítích.

Zákon Česko mění kvůli Evropské unii, podle níž by všechny členské země měly mít ošetřeno hanobení a podněcování k nenávisti vůči lidem s odlišnou sexuální orientací. Důvodová zpráva zachází do detailů, v nichž přesně specifikuje, koho se může změna týkat. Nejde jen o LGBT komunitu, ale i o asexuály či – aby nemohli být autoři nařčeni z diskriminace – i v některých případech heterosexuály.

Na jejich zařazení na seznam obětí trestných činů z nenávisti není vůbec nic špatného. Jde o krok správným směrem, který v jiných státech mají již roky ošetřený. V moderní společnosti by to mělo být samozřejmostí.

Problematické je ale další rozšíření zdánlivě užitečné pasáže novely. Po bok národa, rasy, náboženského vyznání (a nově i "sexuální orientace" a "pohlavní identity") se zařadilo i slovíčko "třída" ve smyslu homogenní skupiny lidí.

Každý je příslušník nějaké třídy a lze ho kvůli tomu hanobit

"Podle odborné literatury se třídou chápe typ sociální vrstvy z hlediska sociální stratifikace. Jde tedy o sociálně vymezenou skupinu lidí, kteří mají obdobné sociální pozice a status (životní styl, prestiž, práva, autoritu, ale i majetek, příjmy, vzdělání atd.)," uvádí důvodová zpráva k novele, jíž má na tomto zasedání schvalovat poslanecká sněmovna.

Členem nějaké třídy je podle tohoto výkladu prakticky každý, a ne jedné. Kromě tradičního pojetí dělnické třídy či inteligence tu s nadsázkou vznikne třeba třída "hipsterů", "sluníčkářů" ale třeba i "slávistů" nebo "politiků".

A… "uprchlíků". Ti jsou sice jiné národnosti a většinou i jiného náboženského vyznání, ale hanobení skupiny jako takové zákon v současné době neřeší. Můžeme se tedy domnívat, že se termín "třída" do zákona dostal i z tohoto důvodu.

Zase ta zlá Evropská unie...

V Česku existuje bezpočet skupin, které už nyní mají pocit, že vláda a Evropská unie omezuje jejich práva. Pokud návrh na změnu projde, jejich vnitřní pocit ještě zesílí a jejich vystupování zřejmě zradikalizuje. Nově totiž nebude zlá Evropská unie jen nutit Česku uprchlíky, ale ještě zakazovat špatně se o nich vyjadřovat.

Důvodová zpráva připouští, že je návrh omezením svobody projevu zakotvené v Listině základních práv a svobod. Autoři novely ale upozorňují, že se "jedná se o opatření v demokratické společnosti nezbytné pro ochranu práv a svobod druhých".

To jistě ano, doženeme-li však dopady až k absurdnu, bude žalovatelné téměř cokoli. Pokud se k tomu přidají i nějaké ty výhrůžky, mohou z toho být až tři roky vězení.

A to i za názory na sociálních sítích, protože tu vždycky bude riziko, že si příspěvek někdo uloží. Se snahou zkultivovat veřejnou diskusi tak hrozí, že debata skončí.

Policie a soudy nebudou stíhat

Nebo hůř – ti, kdo si budou rizika vědomi, si raději názor nechají pro sebe. A ti, kdo ho už nyní šíří s vědomím beztrestnosti, s tím jen tak nepřestanou a budou mít větší prostor. Dokazování totiž nebude zrovna jednoduché.

Dá se očekávat, že změny s sebou přinesou neúměrnou zátěž policie, která bude muset trestní oznámení přijímat a prověřovat. A pokud kromě oprávněných a podložených žalob jako té proti Martinu Konvičkovi před soud zamíří i případy, kdy někdo o někom řekl, že "je to banda (doplňte si přívlastek dle libosti) hipsterů", nebudou žalobci a soudci dělat nic jiného.

Návrh by se měl před poslance dostat během tohoto týdne. Legislativní výbor doporučuje, aby ho schválili v prvním čtení. Že ho poslechnou, je dost pravděpodobné, protože kromě zločinů z nenávisti novela upravuje zejména boj s financováním terorismu. A pokud ji neschválí, hrozí Česku kvůli nesplnění mezinárodně stanovených požadavků snížení ratingu. 

Zdroje:
Vlastní

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 26,080 26,160
USD 21,450 21,570
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma