Při spojeneckých náletech zahynul druhý nejmocnější muž IS

- Aktuality autor: roj

Během spojeneckých náletů na severu Iráku zahynul druhý nejvyšší vůdce radikálů z hnutí Islámský stát abú Alá Afrí. Informovalo o tom irácké ministerstvo obrany.

Při náletech v Iráku zemřel druhý nejmocnější muž IS (ilustrační snímek)

Při náletech v Iráku zemřel druhý nejmocnější muž IS (ilustrační snímek),zdroj: ThinkStock

Podle irácké vlády spojenecké letouny zasáhly mešitu ve městě Tal Afar v provincii Ninive, kde se v tu chvíli nacházel právě Afrí spolu s několika dalšími vysoce postavenými veliteli radikálů. Při útoku prý zemřelo přes deset radikálů. 

V posledních týdnech se objevily spekulace, že vůdce IS abú Bakr Bagdádí utrpěl při bojích vážná zranění a abú Alá Afrí měl údajně místo něj řídit veškeré operace islamistů. 

O druhém nejvyšším muži IS neexistuje podobně jako o Bagdádím příliš informací. Údajně původním povoláním učitel fyziky rychle vystoupal na žebříčku v radikálním hnutí, až se stal pravou rukou Bagdádího.

Americké ministerstvo zahraničí minulý týden nabídlo odměnu sedm milionů dolarů (asi 171 milionů Kč) za informace vedoucí k jeho dopadení. 

Ozbrojenci z hnutí Islámský stát obsadili v uplynulém roce rozsáhlá území v Iráku i sousední Sýrii. Jejich ofenzivu se snaží zastavit místní vlády, kurdské jednotky a leteckými údery i spojenci v čele s USA. 

Tagy: zahraničí Irák boje s Islámským státem Islámský stát (IS)

Zdroje: ČTK