Turisté se v chaosu snaží dostat z Acapulka

VIDEO - Aktuality autor: Jakub Konečný

Tisíce turistů se v úterý snažily ve zmatku dostat z mexického tichomořského letoviska Acapulco. Oblehli zatopené letiště i nedalekou vojenskou základnu, odkud vojáci vypravují mimořádné lety. Acapulco prakticky odřízly od světa sesuvy půdy po rozsáhlých deštích.

Turisté snažící se uprchnout z Acapulca

Turisté snažící se uprchnout z Acapulca,zdroj: eluniversal.com.mx

Ve městě zůstalo asi 40.000 turistů. Záplavy, které si po dvou tropických bouřích v celém Mexiku vyžádaly 55 obětí, narušily v Acapulku dodávky potravin, takže hotely začaly vydávat potraviny na příděl.

Živly zablokovaly hlavní silnice z města a hlavní tunel do Acapulka byl zavalen bahnem. Úřady uvedly, že bude trvat nejméně dva dny, než budou silnice průjezdné a bude možné obnovit dodávky potravin do města se 750.000 obyvateli.

Televizní záběry ukázaly, že v terminálu místního mezinárodního letiště je po pás vody. Dvě mexické letecké společnosti ale obnovily částečně provoz, takže z Acapulka nyní odlétají asi dvě letadla za hodinu. Přednost mají cestující s letenkami, staří lidé a rodiny s dětmi.

Další turisté se vydali k nedaleké letecké základně. Armáda odtud dvěma vojenskými letadly přepravuje turisty do hlavního města Mexika. Rodiny čekaly ve 400 metrů dlouhé frontě až osm hodin u plotu základny hlídané ozbrojenými vojáky, než mohly v chaosu a ve strkanici nastoupit do vojenského dopravního boeingu, líčila atmosféru na letišti agentura AP, podle níž do úterního večera z Acapulka odletělo necelých 700 turistů.

Mexiko, Acapulco

Mexiko, Acapulco,zdroj:larepubliquedespyrenees.fr

Ostatním nepomohl ani pohled na několik bezvadně oblečených rodin, které se vyhnuly frontě a vojáci je doprovodili k soukromým letadlům za nevěřícných pohledů propocených davů, poznamenala AP.

Některé velké hotely nabízely turistům noc zdarma, ale také jídlo na příděl. Před hotely se hosté snažili na zaplavených parkovištích ze svých aut zachránit co se dá.

"Hotel už prakticky nefunguje. Personál začíná odcházet. uzavřeli recepci a vypnuli počítače," řekl čtyřicetiletý Alejandro Hernández, který musel zůstat v Acapulku s manželkou a tříletou dcerou. "Jen vyvolali paniku tím, když oznámili, že budou dávat jídlo na příděl a vypnou vodu a elektřinu."

Mexiko postihly v neděli a v pondělí dvě silné tropické bouře Ingrid a Manuel, které zasáhly zemi najednou na východním i západním pobřeží. Bouře Manuel, která vyvolala rozsáhlé záplavy v Acapulku a okolí, na pevnině zeslábla. Ale nyní se pohybuje opět podél pobřeží na severozápad směrem ke Kalifornii a znovu nabírá na síle.

Tagy: Mexiko Acapulco sesuvy půdy

Zdroje: ČTK