Trump vyhrožuje, že opustí WTO. A tlačí i na OSN kvůli Palestincům

AKTUALITA - Aktuality autor: von

Americký prezident Donald Trump dál mění zavedené pořádky zahraniční politiky Spojených států. Připustil, že jeho země může vystoupit ze Světové obchodní organizace (WTO), pokud se nezačne k USA chovat lépe. Zároveň chystá vlastní verzi řešení izraelsko-palestinského konfliktu, když připravuje zrušení veškeré financování pomoci palestinským uprchlíkům prostřednictvím OSN, informoval deník The Washington Post.

Americký prezident Donald Trump

Americký prezident Donald Trump,zdroj: Profimedia

"Pokud se nezačne chovat rozumě, vystoupím z WTO," řekl dnes Trump v rozhovoru s agenturou Bloomberg v Bílém domě. Odchod USA z organizace, která sídlí v Ženevě, by vážně narušil mnohostranný obchodní systém, který USA pomohly po druhé světové válce vybudovat.

Americký prezident už minulý měsíc prohlásil, že USA jsou ve velké nevýhodě, protože WTO s nimi zachází "velmi špatně" a že organizace musí "změnit své způsoby".

Podle obchodního zmocněnce Roberta Lighthizera bylo v roce 2001 chybou umožnit Číně vstup do WTO. Lighthizer už dlouho apeluje, aby Spojené státy vůči WTO zaujaly agresivnější postoj, protože organizace není schopna vypořádat se s netržní ekonomikou, jakou je Čína. Lighthizer prohlásil, že systém řešení sporů na půdě WTO narušuje svrchovanost USA, zejména v antidumpingových případech.

Spojené státy blokují jmenování soudců u odvolacího orgánu WTO, čímž vyvstává možnost, že v příštích letech přestane fungovat, píše Bloomberg.

Konec dotování Palestinců

V oznámení, které by administrativa měla vydat během několika týdnů, vyjádří nesouhlas se způsobem, jakým úřad OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) vynakládá finanční prostředky, a vyzve k zásadnímu snížení počtu Palestinců uznaných za uprchlíky. Podle zdrojů listu z více než pěti milionů na necelou desetinu tohoto počtu.

Experti na regionální zahraniční politiku i bezpečnost upozorňují, že snížení rozpočtu UNRWA vyústí ve zhoršení už tak katastrofální humanitární situace, zejména v Pásmu Gazy, a v prudký nárůst násilí.

Kromě příspěvků úřadu UNRWA Spojené státy poskytují přímou a bilaterální pomoc Západnímu břehu Jordánu a Pásmu Gazy. Minulý týden ale ministerstvo zahraničí oznámilo, že více než 200 milionů dolarů (4,4 miliardy Kč) z již přidělených prostředků na tento rok bude "přesměrováno" jinam. Snížení finančních prostředků spolu se změnami v politice, včetně uznání Jeruzaléma jako hlavního města Izraele, jsou součástí zásadního posunu politiky USA na Blízkém východě.

Stanovisko USA, které letos snížily svůj příspěvek ze 130 milionů dolarů na polovinu, je podle zdrojů listu takové, že pokud OSN jejich peníze chce, musí změnit pravidla úřadu UNRWA i způsob jeho práce.

Tagy: zahraničí OSN Palestina Spojené státy americké WTO palestinsko-izraelský konflikt americká politika

Zdroje: ČTK