USA mají pro Írán novou jadernou smlouvu - místo Obamovy 'katastrofy'

AKTUALITA - Aktuality autor: von

Donald Trump nabídl Íránu zcela novou smlouvu, která má být náhradou za v květnu vypovězenou jadernou dohodu. Americký prezident to oznámil při svém vystoupení v Kansas City. Při té příležitosti pochválil KLDR za zničení části její jaderné výzbroje, k čemuž prý pomohl "fantastický summit" v Singapuru.

Spojené státy chtějí řešit íránský jaderný program

Spojené státy chtějí řešit íránský jaderný program,zdroj: Profimedia

"Uvidíme, co se bude dít, ale jsme připraveni ke skutečné dohodě, nikoli k takové katastrofě, kterou dojednala dřívější vláda," prohlásil prezident, který ještě v pondělí teheránské vedení varoval před "následky, jakým v dějinách čelil dříve jen málokdo". Reagoval tak na slova íránského prezidenta Hasana Rúháního, že "Amerika by měla vědět, že válka s Íránem je matkou všech válek".

Trumpova vláda vypověděla jadernou dohodu s Íránem v květnu. Smlouvu z roku 2015 kromě USA podepsaly Británie, Francie, Německo, Rusko a Čína. Dohoda umožnila Íránu zmírnit svou izolaci díky odstranění části mezinárodních sankcí výměnou za to, že Teherán omezil svůj jaderný program a zavázal se, že se nepokusí vyrobit jaderné zbraně.

Pochvala pro KLDR

Trump v projevu komentoval i dnešní zprávy o tom, že Severní Korea začala bourat budovy v areálu, který využívala k vývoji motorů pro balistické rakety a k vypouštění družic. Satelitní snímky podle šéfa Bílého domu ukazují, že "fantastický" summit, při němž v Singapuru v červnu jednal se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem, "nejspíš zafungoval velmi dobře".

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo dnes nicméně podle agentury AP optimismus mírnil. Jakkoli je informace plně v souladu se sliby Pchjongjangu, musí ji podle něj ještě potvrdit mezinárodní pozorovatelé.

Trump rovněž ocenil, že pokračuje jednání se Severní Koreou o návratu ostatků amerických vojáků, kteří zahynuli během korejské války. "Doufám, že se už velmi brzy začnou vracet do vlasti, aby nalezli klid v americké půdě," řekl prezident.

Tagy: Írán zahraničí KLDR Spojené státy americké jaderný program KLDR dohoda s Íránem

Zdroje: ČTK