TOP 09 rozšířila řady evropských lidovců, kde je i KDU-ČSL

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Česká strana TOP 09 ve čtvrtek rozšířila řady Evropské lidové strany (ELS). Konzervativní středopravicové strany tohoto evropského politického seskupení mají nejsilnější zastoupení v Evropském parlamentu.

Právě do europarlamentu by se časem chtěla teprve předloni vytvořená TOP 09 také probojovat, protože v něm zatím žádného svého zástupce nemá. Z ODS nicméně na adresu ELS, do níž její koaliční partner vstoupil, zazněla poměrně ostrá kritika. 

ELS tvoří více než sedm desítek stran ze zhruba 40 států Evropy. Do jejích řad patří třeba křesťanská formace německé kancléřky Angely Merkelové, francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho či maďarského premiéra Viktora Orbána, jehož země tento půlrok předsedá Evropské unii. ODS toto evropské stranické sdružení naopak nedávno opustila. 

Euroskeptická ODS kritizuje

"Jako federalisté si přejí centrálně řízenou Evropu s jedním hlavním městem a jednou vládou, tedy faktický zánik suverénní České republiky," prohlásil na adresu evropské strany, do níž TOP 09 vstoupila, europoslanec ODS Ivo Strejček. 

"Je dobré vědět, že TOP 09, která se doma tváří jako obhájce úspor a nízkých daní, vstupuje do strany, která naopak jednomyslně hlasuje pro navyšování rozpočtu EU, pro zavedení nových celoevropských daní a proti jakýmkoli, byť sebemenším úsporám na straně unie," podotkl.

"Evropští lidovci také podporují harmonizaci daňových, hospodářských a sociálních politik členských států," dodal.

Tagy: EU lidovci vstup

Zdroje: ČTK