Muž, jehož zastřelila policie, už dříve vyhrožoval zapálením domu

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Sedmadvacetiletý drogově závislý muž, kterého policisté zastřelili ve středu v pražských Nuslích, podle nich už v pondělí vyhrožoval podpálením domu.

Pražská policie tehdy obdržela oznámení od benešovských kolegů, kterým na základě stížností nájemníků volala majitelka budovy. Na místě byli policisté do patnácti minut, muže však již nezastihli, sdělila mluvčí Andrea Zoulová. Ve středu se pak muž údajně u sebe doma zabarikádoval a hrozil, že zapálí dům a jeho obyvatele postřílí. Později z bytu vyběhl se střelnou zbraní a policisté ho zastřelili. 

Nájemníci pražského domu již v pondělí volali majitelce a žádali, aby něco udělala s problémovým obyvatelem. "Podle nájemníků muž zmateně pobíhal po domě, řval a vyhrožoval podpálením domu, ozbrojen tehdy ovšem nebyl," uvedla Zoulová. 

Muž se zabarikádoval v bytě, pak vyběhl s pistolí

Majitelka kontaktovala benešovské policisty, kteří oznámení předali pražským kolegům. Ti pak při pondělním zásahu obyvatele domu poučili, jak se mají v podobných případech chovat. "Policie včerejší (středeční) přístup nájemníků hodnotí jako velice příkladný, neboť se nesnažili ozbrojeného muže zpacifikovat vlastními silami, ale počkali na příjezd vycvičených profesionálů," informovala mluvčí. 

Ve středu dostali policisté oznámení zhruba v 16:30 od jedné z obyvatelek domu v Oldřichově ulici. Žena tvrdila, že je muž ozbrojen a vyhrožuje ostatním nájemníkům. Na místo pak vyjela policejní hlídka, která pak přivolala také zásahovou jednotku a policejního vyjednávače. Muž se mezitím zabarikádoval ve svém bytě ve čtvrtém patře. 

"Policisté zajistili bezpečnost nájemníků. Muž však najednou vyrazil ze dveří bytu proti nim se zbraní v ruce a policisté museli zasáhnout," řekla ve středu mluvčí. Výstřel z policejní zbraně zasáhl muže do hrudníku. Podle Zoulové se záchranáři snažili postřeleného muže resuscitovat, ale jeho zranění bylo smrtelné.

Případ vyšetřuje inspekce

Případ začala vyšetřovat policejní inspekce. "Probíhá standardní prověřování, vyslýcháme zúčastněné osoby, byla nařízena soudní pitva a budou vyžádány znalecké posudky od odborníků, " řekla mluvčí inspekce Radka Sandorová. 

Zatím posledním obdobným tragickým případem byla v Praze v září roku 2009 přestřelka v Řeporyjích, při níž zahynuli dva lidé. Kriminalisté chtěli zadržet osmadvacetiletého muže, který měl nastoupit do výkonu trestu.

Muž však začal autem najíždět do policejního vozu a při následné střelbě utrpěl kriminalista smrtelné zranění. Recidivista se po střelbě snažil uprchnout blízkou zahradou, kde ho zastřelil další policista.

Tagy: policie střelba Praha muz

Zdroje: ČTK