Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes -3°C Zataženo

Testování ve školách je nutné připravit s předstihem, strategie záleží na epidemiolozích

Testování ve školách je nutné připravit s předstihem, strategie záleží na epidemiolozích
Opozice poukazuje na to, že pro návrat dětí do lavic chybí jasná strategie | zdroj: Profimedia

Ministerstvo školství předpokládá, že k testování žáků na covid-19 po návratu výuky do škol využije svůj návrh z února, podle kterého se jako první měli začít testovat středoškoláci a deváťáci.

Případná nová strategie by podle úřadu záležela na názoru epidemiologů. Testy, které jsou vhodné, by mělo dnes určit ministerstvo zdravotnictví. Nákup by měla obratem obstarat Správa státních hmotných rezerv. ČTK to řekla mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová.

S původní strategií testování ve školách zatím počítá i ministerstvo vnitra, uvedla jeho mluvčí Klára Dlubalová. Úřad podle ní splnil svůj úkol nakoupit pro školy 3,6 milionu testů a v tuto chvíli žádný další směrem ke školám nemá. O změně by musela rozhodnout vláda, řekla Dlubalová.

Vláda v únoru začala připravovat testování pro návrat posledních ročníků středních a základních škol a obnovení praktické výuky ve středních školách. Otevřené tehdy byly první a druhé třídy základních škol, speciální a mateřské školy. O testování dětí v nich se ale nehovořilo, i když i mezi nimi podle statistiků od ledna přibývalo nakažených. Kvůli zhoršení epidemie se nakonec testování ve školách neuskutečnilo a na výuku na dálku naopak přešly od 1. března i nejmenší děti.

„Stále předpokládáme, že využijeme stávající strategii. Případná nová strategie by závisela na aktuální epidemiologické situaci při znovuotevření škol a názoru či doporučení epidemiologů,“ řekla Lednová. Epidemiologové by podle ní měli rozhodnout například i o tom, zda se budou testovat již očkovaní učitelé. Na dotaz, jak by mohlo testování ve školách fungovat a jak starých dětí by se mělo týkat, dodala, že to v tuto chvíli nelze předjímat.

Vláda pro testování žáků v únoru vybrala čínské antigenní testy od společnosti Lepu, u kterých se pro testování odebírají vzorky z kraje nosu. Stejné používají rakouské školy. Někteří odborníci ale poukazují, že nejsou spolehlivé. Ministerstvo vnitra objednalo 3,6 milionu testů. První zásilka dorazila do Česka 27. února. Hasiči je převezli do skladu ve Svojšicích, s jejich distribucí se počítalo, až bude aktuální návrat dětí do škol. Část těchto testů má být nyní použita ve státní správě.

Ministerstvo školství podle Lednové požádalo ministerstvo zdravotnictví o specifikaci testů vhodných pro další nákup, a to i s ohledem na dostupnost testů na českém trhu. Zásoby pro veřejný sektor a školy má podle vlády udělat Správa státních hmotných rezerv, má shromáždit 7,65 milionu testovacích sad.

Ministr školství Robert Plaga minulý týden uvedl, že zatím neví, jak a kdy se děti do škol vrátí. Vyšší prioritu by ale podle něj nově mohlo mít víc ročníků prvního stupně, ne pouze první a druhé třídy.

Opozice: Chybí strategie

Opozice poukazuje na to, že pro návrat dětí do lavic chybí jasná strategie. Například podle Pirátů by se měla s předstihem připravit pilotáž testování dětí, mělo by se zajistit dost funkčních testů umožňujících samoodběr i u malých dětí a navýšit personál laboratoří, kde se vyhodnocují PCR testy. Vláda by přípravu strategie pro znovuotevření škol neměla nechávat na poslední chvíli, uvedl v tiskové zprávě Jakub Dušánek z mediálního odboru Pirátů. Kabinet podle strany v tomto ohledu postupuje nejasně a chaoticky.

Podle Pirátů není testování samospásným řešením, ale mělo by jít o jedno z opatření, které by s postupným návratem žáků do škol umožnilo snížit rizika přenosu nemoci. Měly by se ale používat testy vybrané na základě nezávislých studií jejich parametrů. Antigenní testy od čínského výrobce LEPU, které pro školy vybrala vláda a které se používají také ve školách v Rakousku, považují Piráti za nekvalitní. Někteří odborníci upozorňovali, že tyto testy nejsou u dětí bez příznaků dost citlivé. Lepší by podle Pirátů bylo využít neinvazivní PCR testy s frekvencí testování jedenkrát za deset až 14 dní.

Dokud nebudou k dispozici spolehlivé antigenní testy, měl by podle nich stát zajistit potřebnou kapacitu laboratoří pro PCR testování. S PCR testy počítal i původní návrh ministerstva školství, které ale podobně jako Piráti označilo za problém nedostatek personálu v laboratořích. Podle Pirátů by pomohlo odstranění podmínky, že pro práci ve zdravotnické laboratoři musí absolventi přírodovědných oborů projít ještě akreditačním kurzem za několik desítek tisíc korun.

Piráti jsou také pro rychlou pilotáž testování ve vybraných školách, a to i u žáků nejnižších ročníků. Zároveň by se podle nich měly připravit návody pro školy a samosprávy a informace pro rodiče tak, aby účast dětí na testování neodmítali. Pokud se žáci nebudou chtít testovat, tak by se jim měly zajistit třeba individuální konzultace a aspoň částečná výuka na dálku, uvedl Dušánek

Zdroje: