Dnes je úterý 25. června 2024., Svátek má Ivan
Počasí dnes 26°C Polojasno

Maturita v době pandemie: Ústní zkoušky z češtiny a cizího jazyka budou nepovinné

Maturita v době pandemie: Ústní zkoušky z češtiny a cizího jazyka budou nepovinné
Podle údajů Cermatu se k jarnímu termínu maturit přihlásilo poprvé 72 751 studentů | zdroj: Profimedia

Ministr školství Robert Plaga po dnešním jednání s Babišem oznámil, že kvůli epidemii koronaviru se upraví a o několik týdnů posunou maturitní zkoušky, později se budou konat také přijímací zkoušky na maturitní obory a víceletá gymnázia.

Babiš na dnešní schůzce s ministrem školství probíral podobu letošních maturit. Už předtím uvedl, že jeho vlastní návrh tří typů maturit, který představil v úterý, není dobrý. Za úřední maturitu chce ale dál bojovat.

Ministr Plaga po jejich schůzce oznámil, že letošní maturanti nebudou muset povinně skládat ústní maturitní zkoušky z češtiny a cizího jazyka. Ti, kteří pracují kvůli epidemii covidu-19 v nemocnicích či domovech seniorů, nebudou muset dělat ani státní didaktické testy. Pro ostatní zůstanou povinné, pouze se u nich prodlouží čas. Všechny pak bude čekat školní maturita ze dvou či tří předmětů včetně případné praktické zkoušky podle oboru. Termín státních maturitních testů se posune z 3. až 7. května na 24. až 26. květen. Období školních maturit nezačne v půlce května, ale bude od 1. června do 23. července. Praktické zkoušky, které měly začít od 1. dubna, se budou moci konat od 19. dubna do 27. srpna.

Také jednotné přijímací zkoušky na maturitní obory se posunou z půlky dubna na pozdější termíny. Na čtyřletých oborech se budou konat 3. a 4. května a na víceletých gymnáziích 5. a 6. května.

Školské asociace se změnami souhlasí

Změny v letošních maturitách, které dnes po jednání s premiérem Andrejem Babišem představil ministr školství Robert Plaga, jsou podle zástupců školských asociací kompromisem, na kterém se shodli s vedením resortu. Uvítali, že se neprosadil návrh premiéra, podle kterého měli mít všichni letošní maturanti možnost úřední maturity. Předseda České středoškolské unie (ČSU) Viktor René Schilke řekl, že studenti mají výhrady hlavně k posunutí termínů, které jim může komplikovat přijímací zkoušky na vysoké školy.

„Jsem ráda, že to takto prošlo, protože si myslím, že maturita být musí, byť v této okleštěné formě,“ řekla dnes ČTK předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová. Podle ní Plaga představil přesně to, na čem se domluvil se zástupci školských asociací. „Je to kompromis, který jsme projednávali, se kterým souhlasíme a se kterým jsme schopni pracovat,“ uvedla. Podobně se vyjádřil i šéf Unie školských asociací CZESHA Jiří Zajíček.

Za trošku diskutabilní označil možnost dobrovolného konání ústní části z češtiny a cizího jazyka, nicméně vzhledem k mimořádné situaci je to podle něj akceptovatelné, protože většina studentů bude muset z daných předmětů dělat alespoň didaktické testy. Většina studentů podle Zajíčka asi nyní ústní zkoušku dobrovolně skládat nebude. Za podstatné považuje zachování školní maturity podle oboru studia. „Myslíme si, že za této podoby je maturitní zkouška zvládnutelná, navíc je tam i časový odklad, který dá studentům čas na přípravu,“ řekl.

Představené úpravy maturit se poměrně líbí i České středoškolské unii (ČSU), řekl její předseda ČTK. Studenti podle něho mají výhrady hlavně k posunutí termínů maturit, které se přiblížily k přijímacím zkouškám na vysoké školy. Kromě toho by maturanti uvítali možnost skládat dobrovolně všechny ústní zkoušky, nejen ty z češtiny a cizího jazyka, a vadí jim, že vysoké školy budou moci u přijímacích zkoušek zohledňovat, zda budou mít uchazeči ústní zkoušku složenou, sdělil ČTK Schilke. ČSU zastupuje zhruba 30 000 středoškoláků z různých ročníků.

Proti dnes představeným úpravám se vyjádřil předseda spolku Pedagogická komora Radek Sárközi. „Myslím si, že maturita se měla konat v původní podobě, pouze měl být odložený její termín na červen. S prodloužením času na didaktické testy souhlasím,“ sdělil ČTK. Spolek má podle svého webu 2900 členů, mezi kterými jsou zástupci z různých typů škol i nepedagogové.

Schejbalová a Zajíček vyjádřili obavy z dalších zásahů premiéra do podoby letošních maturit. Podle Schejbalové by současné úpravy měly být pro letošek už konečné, protože vyvolávání falešné naděje podle ní nikomu nepomůže. „Nechť se pan premiér smíří s tím, že v současné době prostě neměl pravdu, nebo nevyhrál,“ řekla. Stejně jako Zajíček předpokládá, že premiér Babiš pro své nápady ve vztahu k maturitám nenajde dostatečnou politickou podporu ani ve Sněmovně. „Věřím, že zvítězí zdravý lidský rozum,“ doplnil Zajíček.

Oba počítali i s posunem termínů přijímacích zkoušek. „To byl komplex opatření, které jsou na sebe navázané, takže jsme to projednávali současně a celé to maturitní schéma se odvíjí i od přijímacích zkoušek, které tomu předcházejí,“ vysvětlil Zajíček. Ani teď se podle něj ale nedá říct, zda se termíny nebudou muset ještě znovu posunout. Záležet bude na vývoji epidemie, dodal.

Zdroje: