Těla mrtvých z boeingu se v teple rozkládají, Pozorovatelé OBSE nemohou zasáhnout

- Aktuality autor: Michal Polák

Novináři, kteří jsou přítomni na místě pádu malajsijského letadla šíří znepokojivé zprávy. Pod očitých svědectví asi 80 mrtvých odvezli vzbouřenci do Doněcku, jiné ponechávají napospas rozkladu v teplém letním počasí. Roste nebezpečí, že věcné důkazy zmizí nebo budou zničeny. Mise OBSE je sice na místě, ale jejich možnosti jsou značně omezené, protože nedisponují žádnou technikou a nemají možnost ostatky přemístit.

Místo pádu letadla na Ukrajině

Místo pádu letadla na Ukrajině,zdroj: Getty Images

Na místě tragédie, které už silně zapáchá, stále leží desítky mrtvých těl. Některá záchranáři nechali v plastových pytlích ležet podél silnice. "Vaky jsou otevřené a stav pozůstatků je opravdu velmi špatný," hlásil telefonicky mluvčí mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) Michael Bociurkiw. "Je to děsivý pohled." 

 

Zkázu malajsijského letadla nepřežilo všech 298 cestujících, z nich 192 Nizozemců. V letadle zahynulo osmdesát dětí. 

Místo dopadu trosek se nachází uprostřed slunečnicových a pšeničných polí mezi dvěma malými vesnicemi. Trosky jsou roztroušeny na ploše asi 20 čtverečních kilometrů. Podle ukrajinské vlády separatisté převezli 38 mrtvých těl na doněckou prosekturu. Asistovali jim přitom údajně lidé se silným ruským přízvukem. 

80 těl skončilo v Kyjevě

V prohlášení kyjevské vlády se rovněž uvádí, že nákladní vozy povstalců převezly do Ruska části zničeného letadla. Do pytlů bylo podle Bociurkiwa naloženo asi 80 těl. 

Krajní rozhořčení dnes dal najevo nizozemský premiér Mark Rutte. "Byl jsem šokován obrázky, které ukazují děsivě bezohledné chování na tom tragickém místě," řekl v Amsterodamu novinářům. "Těla mrtvých tahali po zemi a nechali je shnít," dodal. 

Možnosti pozorovatelů OBSE jsou omezené. "Dohlížíme na bezpečnost místa dopadu a na podmínky, v nichž se ostatky nacházejí, na osobní věci mrtvých a stav úlomků," řekl mluvčí OBSE. O černých skříňkách mise žádné informace nemá, od jejich obsahu si ale prý mnoho neslibuje. Experti tvrdí, že rozhodujícím důkazem může být jen nějaká část střely, pokud se podaří ji nalézt. 

Kdo má černou skřínku?

Letadlo s téměř třemi stovkami lidí na palubě dopadlo u malé ukrajinské obce Hrabove, která leží zhruba na půli cesty mezi Doněckem a Luhanskem, asi dvacet kilometrů severně od osmdesátitisícového průmyslového města Torez. Podle svědectví zpravodaje Reuters hlídky povstalců zakazovaly misi OBSE přístup k troskám s tím, že pozorovatelé musejí vyčkat na vyšetřování vedené separatisty. 

Z blokování práce pozorovatelů se vzájemně obviňují Kyjev a Moskva. Z hlavních měst Ruska i Ukrajiny dnes zazněla obvinění z likvidace klíčových důkazů a zabavení černých skříněk. Povstalecký vůdce Alexandr Borodaj dnes na tiskové konferenci v Doněcku prohlásil, že vzbouřenci skříňky nemají. Kyjevská vláda sice včera oznámila, že černé skříňky jsou na ukrajinském území a budou předány do Kyjeva, dnes ale uvedla, že o osudu skříněk nic neví. 

Krajem podle novinářů kolují informace o rabování a drancování. Povstalci se zapřísahají, že se podobným jevům snaží zabránit. 

Tagy: Rusko Ukrajina pád letadla krize na Krymu proruští povstalci sestřelené letadlo východ Ukrajiny černá skříňka

Zdroje: ČTK