Dnes je čtvrtek 29. září 2022., Svátek má Michal
Počasí dnes 5°C Dešťové přeháňky

Teď se nedá nic dělat, jen držet rozpočet, říká Kočárník

Teď se nedá nic dělat, jen držet rozpočet, říká Kočárník
zdroj: tisková zpráva

Bývalý ministr financí Ivan Kočárník nyní působí coby poradce Eduarda Janoty. S jeho kroky souhlasí.

Ivan Kočárník byl historicky nejdéle sloužícím ministrem financí, ve funkci vydržel pět let. Do loňska šéfoval dozorčí radě  ČSA. Nyní funguje coby místopředseda dozorčí rady Unipetrolu a poradce současného šéfa resortu financí Eduarda Janoty.

Pokud by Kočárník nyní seděl na místě ministra financí, choval by se podle svých slov stejně jako Janota. "Tam se nedá dělat nic, jen držet ten rozpočet, nic z něj nepouštět," uvedl Kočárník v rozhovoru pro pondělní Mladou frontu Dnes.

V příštích čtyřech letech je podle něj nutné "obrovsky spořit" na výdajích. "Pokusil bych se prosadit ústavní zákon, kde by rozpočtový výsledek byl vázán na ekonomický růst," nastínil svou představu Kočárník s tím, že v době pěti až šestiprocentních temp růstu je ekonomický nesmysl mít schodkový rozpočet.

Mezinárodní měnový fond nařizuje vyrovnaný rozpočet, říká Kočárník

Pravidla Mezinárodního měnového fondu podle Kočárníka dokonce prý pravidla vyrovnaného rozpočtu nařizují. "Otázka spíš je, jestli chceme dopadnout jako Řecko a jiné státy," varuje Kořárník v rozhovoru pro deník.

Kdyby ale exministr financí mohl v minulosti udělat něco jinak, bylo by to podle něj dřívější uvolnění měnového kurzu. "Nemělo se to nechat dojít do mnové krize na jaře v roce 1997," uvedl s tím, že to nebyla chyba ministra financí, ale všech ekonomů.

Nyní je podle něj ekonomika v úplně jiné situaci a je více závislá na exportu. "Když nebude poptávka v zahraničí, můžete dělat, co chcete, a ekonomika se nezvedne," uzavřel bývalý ministr financí Kočárník.

www.parlamentnilisty.cz