Dnes je pondělí 26. září 2022., Svátek má Andrea
Počasí dnes 16°C Dešťové přeháňky

Také vyšetřování kauzy Barták nese rysy ´zametání pod koberec´

Také vyšetřování kauzy Barták nese rysy ´zametání pod koberec´
zdroj: Mediafax

Vyšetřování údajné korupce při nákupu armádních Tater provázejí podivné okolnosti. Neopakovatelné výslechy klíčových svědků či přiřazení případu jinému státnímu zastupitelství, než by jej mělo řešit, jsou podle týdeníku Euro důkazem, že s vyšetřováním nemusí být vše v pořádku.

Někdejší náměstek ministryně obrany Parkanové Martin Barták si měl podle svědectví bývalého velvyslance a člena dozorčí rady Tatrovky Williama Cabanisse říct o pětimilionový úplatek za vyřešení sporů, které provázely nákup tater pro českou armádu. O případu loni v listopadu informovala MF Dnes a korupci začala okamžitě vyšetřovat policie, respektive její Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ).

Tato specializovaná jednotka ale nemá podle Eura s odhalováním korupce nic společného, případ tedy měla od počátku šetřit protikorupční policie, ta se ale do případu vložila až po čtrnácti dnech, kdy bylo jasné, že práce ÚOOZ nepřinese kýžený výsledek. Detektivové ÚOOZ ale podle Eura projevili až neuvěřitelné zapálení pro věc, Cabanisse a dalšího klíčového svědka, šéfa představenstva Tatry Ronalda Adamse vyslechli tentýž den, kdy o případu informovala MF Dnes.

Případ řeší Ostrava

Dalším sporným bodem vyšetřování je prý i místní příslušnost dozorujícího státního zastupitelství. Barták si měl podle Cabanisse říci o úplatek v USA, tedy mimo území ČR, a proto by mělo případ dozorovat pražské městské státní zastupitelství. Případ ale zamířil do Ostravy kvůli tomu, že v Moravskoslezském kraji, v Kopřivnici, leží firemní centrála Tatry. Euro upozorňuje i na osobu státního zástupce Dušana Táborského, který prý nemá s kauzami tohoto kalibru žádné zkušenosti.

Celý článek na ParlamentniListy.cz