Syrský konflikt hrozí rozšířením za hranice. Přibývá stop po chemických zbraních

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen se obává rozšíření syrského konfliktu v regionu a případného ohrožení samotné aliance. Během zasedání ministrů zahraničí NATO v Bruselu dnes ale vyloučil přímý podíl aliance na bojích v Sýrii. Americký ministr zahraničí John Kerry vyzval své kolegy, aby se aliance připravila na možnost, že by syrský režim nasadil chemické zbraně. Uvedl ale, že dnešní izraelské zprávy o nasazení chemických zbraní v Sýrii nebylo možné potvrdit. 

Od posledního ministerského zasedání NATO v prosinci se situace v Sýrii dramaticky zhoršila a ohrožuje regionální stabilitu, řekl Rasmussen na tiskové konferenci po první části jednání ministrů a po rozhovorech s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. "Nemůžeme proto přehlížet riziko, že se konflikt rozšíří v regionu, což by mohlo mít důsledky pro bezpečnost aliance," dodal. 

Se Sýrií sousedí Turecko, které je členem NATO. Aliance umístila v lednu na hranice Turecka se Sýrií protiraketové střely Patriot, které zatím nebyly použity. Naše solidarita s Tureckem je naprosto neotřesitelná, jsme připraveni chránit naše spojence, prohlásil Rasmussen. 

Aliance je mimořádně znepokojena každodenním utrpením obyvatel Sýrie, rizikem rozšíření konfliktu i nasazením balistických raket v Sýrii, prohlásil Rasmussen. NATO podle něj nebylo vyzváno, aby v konfliktu hrálo nějakou úlohu, upozornil. Současně zdůraznil, že "správnou cestou kupředu v Sýrii je politické řešení". 

Asad používá chemické zbraně

"Měli bychom také pečlivě zvážit, jak je NATO připraveno na ochranu svých členů před syrskou hrozbou, včetně hrozby chemických zbraní," řekl během schůzky John Kerry, který byl poprvé na ministerském jednání NATO od svého nástupu do úřadu. 

Ruský ministr Sergej Lavrov řekl, že v otázce chemických zbraní v Sýrii je klíčové, aby se prokázalo jejich nasazení. Moskva je podle něj pro vyslání expertů na místo jejich údajného použití. Když se však takové zprávy objevily naposledy, tak některé země chtěly celou situaci politizovat a požadovaly volný přístup na celé území Sýrie, řekl Lavrov. 

Zprávy o nasazení chemických zbraní v syrském konfliktu zatím nebyly potvrzeny. Naposledy o nich dnes mluvil v izraelském tisku izraelský generál Itai Brun, podle něhož režim Bašára Asada použil prý asi plyn sarin. Kerry v Bruselu řekl, že dnes telefonoval s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem, který ale nemohl tyto zprávy potvrdit. 

Bílý dům a NATO nechtějí vpadnout nepřipravené

Bílý dům dnes oznámil, že ani Spojené státy prozatím nezjistily, zda syrský režim použil chemické zbraně. USA podle Reuters považují využití takového bojového prostředku za překročení hranice, po kterém by mohla následovat intervence. Americký prezident Barack Obama opakovaně prohlásil, že nasazení chemických zbraní nebo jejich získání dalšími stranami je nepřijatelné. 

Americký ministr zahraničí v souvislosti s rizikem použití chemických zbraní zdůraznil, že je zapotřebí dostat znepřátelené strany co nejrychleji k jednacímu stolu. Musíme se vyhnout zhroucení Sýrie, to by bylo to nejhorší řešení, řekl. 

V syrském konfliktu už zahynulo asi 70.000 lidí. Více než milion Syřanů uprchl do sousedních zemí, především do Libanonu, Jordánska a Turecka. 

Možným rozšířením syrského konfliktu je znepokojen i český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Podle něj velkým rizikem pro další nestabilitu jsou tábory, kam proudí stále noví uprchlíci. "Jsou všichni v nouzové situaci. Po nějakém čase vzniká v uprchlických táborech neklid. Samozřejmě tam budou také pracovat agenti různých politických stran, kteří tuto situaci chtějí využít," řekl český ministr. Připomněl, že země s největším počtem uprchlíků, tedy Jordánsko a Libanon, "samy nemají přebytek prostředků". Musíme těmto zemím pomáhat, aby to zvládly, dodal.

Tagy: Sýrie uprchlíci diktátor chemické zbraně

Zdroje: ČTK