Syrská vláda podala kvůli nepokojům demisi, Asad ji posvětil

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Syrská vláda premiéra Muhammada Nádžího Utriho v úterý odstoupila a prezident Bašár Asad její rezignaci přijal. Utriho, který stojí v čele kabinetu od roku 2003, ovšem Asad ponechal ve funkci úřadujícího předsedy vlády.

Oznámila to syrská státní televize, jejíž zprávu citovaly světové agentury. Očekává se, že Asad ještě v úterý nebo ve středu vystoupí s projevem k národu, v němž oznámí řadu kroků k liberalizaci režimu, především údajné zrušení výjimečného stavu platného téměř pět desetiletí.

Demisí kabinetu zatím vyvrcholila bezprecedentní vlna protestních demonstrací v řadě syrských měst z uplynulých dvou týdnů, během nichž bylo při brutálních zásazích bezpečnostních složek zabito údajně 120 lidí.

Asad "obětoval pěšce"

Protesty ovšem nebyly zaměřeny ani tak proti Utriho vládě, jako spíše proti Asadovi a jeho vládní straně Baas. Nezávislí pozorovatelé proto podle agentury DPA označují odstoupení kabinetu za "obětování pěšce", jímž se syrské politické vedení snaží prezidenta a jeho stranu dostat "z dostřelu".

Vláda má v Sýrii jen malý vliv, poznamenala v dané souvislosti také agentura Reuters. Moc v zemi je totiž soustředěna v rukou prezidenta Asada, jeho rodiny a bezpečnostního aparátu.

Asad čelí největším nepokojům za jedenáct let své vlády. Po dvou týdnech protivládních demonstrací se na náměstí v centru Damašku sešly desetitisíce jeho stoupenců, aby v den "věrnosti národu" projevily podporu prezidentovi. Nepokoje v Sýrii propukly 18. března ve městě Dará, odkud se minulý týden rozšířily po celé zemi.

Asadův režim v ohrožení

Podle údajů organizace na obranu lidských práv Human Rights Watch bylo při jejich potlačování zabito nejméně 61 lidí, syrské opoziční a nemocniční zdroje ale uváděly nejméně dvojnásobný počet mrtvých. Demonstranti zpočátku požadovali demokratické reformy a propuštění politických vězňů. Po brutálním zásahu vládních sil proti protestujícím ve městech Dará, Sanamín a Latákíja koncem minulého týdne ale začalo zaznívat i sílící volání po svržení Asadova režimu.´

Prezident se o víkendu pokusil uklidnit protestující propuštěním až 270 politických vězňů a stažením vojáků a policistů z předměstí Dará. V pondělí tam ale znovu vyšly do ulic asi 4000 lidí protestujících proti trvajícímu výjimečnému stavu a požadujících politické a občanské svobody.

Asad by měl v nejbližší době vystoupit s projevem k národu, jímž se pokusí uklidnit napětí v zemi. Ohlásit má podle agentur zejména zrušení výjimečného stavu, který v Sýrii platí od roku 1963 a umožňuje mimo jiné režimu svévolné zatýkání odpůrců a jejich věznění bez soudu; dále pak možná uvolní restrikce vůči sdělovacím prostředkům a umožní politický pluralismus.

Tagy: Sýrie Vláda rezignace asad nepokoje

Zdroje: ČTK