Syrská armáda vstoupila na sever země kontrolovaný Kurdy. Rusové to vítají, Turci mlčí

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 28. 12. 2018 13:12) - Aktuality autor: šar

Syrská armáda v pátek oznámila, že vstoupila do města Manbidž na severu Sýrie. Podle místních médií se na tom dohodla s tamními kurdskými milicemi, které požádaly vládu o pomoc kvůli nedávné hrozbě Turecka, že se Ankara chystá v regionu k další ofenzivě. Kurdské milice YPG zveřejnily prohlášení, v němž vyzvaly vládu v Damašku k převzetí kontroly nad územím, jež dosud ovládaly. Učinily tak v souvislosti s nedávným oznámením Washingtonu, že USA stáhnou z regionu své vojáky.

Členové a členky kurdských milic

Členové a členky kurdských milic,zdroj: Profimedia.cz

"Vyzýváme syrskou vládu, aby její armáda převzala kontrolu nad územím, z něhož jsme se stáhli, zejména nad městem Manbidž, a aby tak ochránila tyto oblasti před tureckou invazí," uvedla YPG v prohlášení na twitteru. Krátce poté syrská armáda oznámila, že vstoupila do Manbidže. "Zajistíme plnou bezpečnost všem syrským občanům i ostatním v tomto městě," cituje agentura Reuters z prohlášení syrské armády. Podle syrské exilové organizace SOHR jsou ale vládní jednotky pouze na okraji města.

Kurdské milice YPG, které Ankara považuje za teroristickou organizaci, dosud bojovaly s podporou USA na severu Sýrie proti organizaci Islámský stát (IS) a během občanské války v Sýrii ovládly na severu značná území. Proto tam Ankara už v roce 2016 poslala své jednotky v obavě z nárůstu vlivu Kurdů u svých hranic. Na jihovýchodě Turecka totiž působí separatistická kurdská organizace PKK.

Arabsko-kurdské milice SDF, jejichž hlavní součástí jsou YPG, s podporou USA v roce 2016 osvobodily od IS i město Manbidž, které leží nedaleko tureckých hranic. Letos v červnu se USA a Turecko v rámci zmírnění napětí v oblasti dohodly, že YPG se z města stáhnou. Od listopadu v oblasti také společně hlídkovaly americké a turecké jednotky.

Minulý týden ale americký prezident Donald Trump překvapivě oznámil, že nařídil stáhnout americké jednotky ze Sýrie. Už krátce předtím ohlásil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, že s podporou místních povstalců zahájí na severu Sýrie další ofenzivu proti milicím YPG. Turecký deník Yeni Şafak dnes uvedl, že už v pondělí posílili své postavení u města Manbidž místní povstalci podporovaní Tureckem.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek postup syrské armády do města Manbidž označil za "pozitivní krok", který může pomoci "stabilizovat situaci". Podle čtvrtečních zpráv by měli v sobotu o situaci na severu Sýrie po stažení amerických jednotek jednat v Moskvě turečtí ministři obrany a zahraničí a šéf turecké tajné služby. 

Spojené státy ani Turecko zatím událost nekomentovaly.

Syrská armáda se z kurdského regionu na severu Sýrie stáhla v roce 2012, když tam YPG dobyly větší území. V oblasti pak vznikla de facto autonomní kurdská oblast a mezi režimem a Kurdy panoval křehký mír. Letos v létě, když se začalo hovořit o stažení amerických jednotek z regionu, se kurdská Sjednocená demokratická strana (PYD), jejímž ozbrojeným křídlem jsou YPG, pokoušela s režimem neúspěšně jednat o uznání autonomie. Tu ale Kurdům vláda prezidenta Bašára Asada přiznat odmítá.

Tagy: Sýrie zahraničí Turecko Kurdové Islámský stát (IS)

Zdroje: ČTK