Trump oznámil, kdo nahradí Mattise. Pentagon povede 'talentovaný' náměstek Shanahan

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 23. 12. 2018 21:15) - Aktuality autor: šar

S příchodem nového roku bude Pentagon jako úřadující šéf řídit dosavadní náměstek ministra obrany Patrick Shanahan. Na twitteru to v neděli oznámil prezident Donald Trump. Shanahan nahradí odcházejícího ministra Jamese Mattise, který post opouští kvůli sporům s prezidentem ohledně odchodu amerických vojáků ze Sýrie.

Mattisův nástupce byl dosud náměstkem ministra obrany

Mattisův nástupce byl dosud náměstkem ministra obrany,zdroj: Profimedia.cz

Trump označil Shanahana za "velmi talentovaného" člověka. "Za Patrickem je dlouhý seznam úspěchů" z působení na ministerstvu a ve firmě Boeing, napsal prezident.

Osmašedesátiletý Mattis ve čtvrtek při oznámení svého odchodu řekl, že ve funkci zůstane do konce února, aby zajistil hladké předání úřadu. V únoru se chtěl Mattis ještě zúčastnit ministerské schůzky NATO. Zdroje z prezidentské kanceláře si podle agentury AP nejsou jisty, zda Trump s Mattisem o zkrácení jeho ministerského angažmá osobně hovořil.

Mattis v rezignačním dopisu mimo jiné upozornil na nutnost udržovat spojenectví a projevovat svým partnerům respekt. Oznámení prezidenta Trumpa, že stáhne americké vojáky ze Sýrie s odůvodněním, že tam byla organizace Islámský stát (IS) poražena, bylo podle médií pro ministra poslední kapkou.

Předčasný konec Mattisova působení v Pentagonu je podle zdrojů agentury Reuters projevem Trumpovy nelibosti nad ministrovým jednáním. Prezidenta prý rozzlobila pozornost, kterou Mattisův rezignační dopis vyvolal. Šéfa Bílého domu údajně pohoršil i šok a zklamání, které jeho rozhodnutí odejít ze Sýrie vyvolalo v Kongresu.

Rozhodnutí Bílého domu je tvrdou ranou pro hlavní spojence USA proti IS v Sýrii - arabsko-kurdské milice. Náhlá rezignace šéfa Pentagonu zneklidnila také americké spojence v Evropě a v Asii. Rusko, které v Sýrii bojuje na straně režimu, naopak Trumpův krok uvítalo.

Trump dnes na twitteru oznámil, že o stažení amerických vojsk ze Sýrie telefonicky hovořil s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Rozhovor, prý dlouhý a produktivní, se týkal "pomalého a koordinovaného stažení amerických vojáků z oblasti".

Úřad tureckého prezidenta uvedl, že Erdogan v rozhovoru vyjádřil spokojenost s kroky, které v Sýrii v rámci boje proti terorismu podnikly Spojené státy. Dodal, že Turecko je připraveno poskytnout jakoukoli formu podpory.

Francouzský prezident Macron dnes ale kvůli Trumpovu rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze Sýrie vyjádřil hlubokou lítost. Varoval, že toto rozhodnutí by mohlo mít vážné důsledky a mohlo by ohrozit kurdské bojovníky, kteří hráli významnou roli v boji proti teroristické organizaci Islámský stát (IS).

"Nesmíme zapomenout, že jsme dlužni těm, kdo zemřeli v boji s terorismem," uvedl Macron s odkazem na arabsko-kurdské milice SDF, které z rukou teroristické organizace dobyly značnou část syrského území a které v důsledku Trumpova rozhodnutí podle některých médií přišly o naději na autonomii. "SDF bojují proti terorismu, který podnítil útoky proti Paříži a dalším místům," dodal Macron.

Francie už ve čtvrtek v reakci na Trumpovo rozhodnutí uvedla, že hodlá v Sýrii vojensky působit i nadále a že Islámský stát byl sice oslaben, ale že je v Sýrii stále přítomen.

"Velmi hluboce lituji rozhodnutí (Spojených států) ohledně Sýrie," uvedl dnes Macron na tiskové konferenci během návštěvy Čadu. "Být spojenci znamená bojovat bok po boku," prohlásil. "Spojenec by měl být spolehlivý," dodal francouzský prezident.

Vizitka Patricka Shanahana (64):

  • Absolvent prestižního Massachusettského technického institutu, kde vystudoval stojní inženýrství a později získal i titul MBA, strávil většinu své kariéry ve společnosti Boeing, kam nastoupil v polovině 80. let. Do státní správy přešel až loni v červenci, kdy jej Trump jmenoval náměstkem ministra obrany Jamese Mattise, v Pentagonu dostal na starosti realizaci Trumpových plánů na posílení ozbrojených sil.
  • Společnost Boeing, ve které Shanahan strávil 32 let své kariéry, je nejen výrobcem civilních letounů, ale také významným producentem zbrojních systémů. Z jejích továren pochází třeba transportní letoun C-17 Globemaster, stíhačky F-15 Eagle nebo F/A-18 Hornet či vrtulníky - ať už bojový AH-64 Apache nebo dopravní CH-47 Chinook. Boeing má také zkušenosti s výrobou radarů, protiletadlových a balistických střel a rovněž s výrobou techniky pro lety do vesmíru.
  • Shanahan během svého působení v Boeingu působil jako viceprezident a hlavní manažer výrobního programu pro armádu. Pod sebou měl mimo jiné divizi zaměřenou na protiraketovou obranu, která vyvíjí například lasery schopné ničit nepřátelské střely. Působil také jako šéf pobočky, která se věnuje vrtulníkové technice. Zodpovídal tak za dodávky techniky pro americké ozbrojené síly, včetně konvertoplánu V-22 Osprey, transportního vrtulníků CH-47 Chinook nebo bitevníku AH-64D Apache.
  • Velkou roli Patrick Shanahan sehrál před deseti lety při vývoji civilního dopravního letounu Boeing 787 Dreamliner, který se kvůli své pokrokové konstrukci plné kompozitních materiálů potýkal s problémy. Ty se i díky Shanahanovu nasazení podařilo překonat. V divizi dopravních letadel společnosti Boeing působil i jako hlavní manažer vývoje a výroby letounu Boeing 757, předtím získal zkušenosti při výrobě typů 737, 747 nebo 777.
  • Shanahanův otec sloužil v armádě během války ve Vietnamu, později působil jako šéf univerzitní police na Washingtonské univerzitě v Seattlu.

Tagy: Sýrie zahraničí Spojené státy Ministerstvo obrany pentagon americký prezident americká politika

Zdroje: ČTK