Sýrie chce ruské vojáky ve Středomoří. Asad odsoudil spojenecké nálety

- Aktuality autor: pal

Syrské vedení by uvítalo rozšíření ruské vojenské přítomnosti ve východním Středomoří, především u syrských břehů. V rozhovoru pro ruský list Rossijskaja gazeta to uvedl syrský prezident Bašár Asad. Ten také připustil, že Moskva do jeho země dodává zbraně na základě smluv, podepsaných po zahájení konfliktu v roce 2011. Rusko ovšem tvrdí, že zbraně do Sýrie dodává, na základě předválečných smluv. Asad se v pondělí vyjádřil ke koaličním náletům na základny teroristů. Jsou podle něj neúčinné a jenom pomáhají Islámskému státu.  

Prezident Asad připustil, že Rusko do jeho země dodává zbraně

Prezident Asad připustil, že Rusko do jeho země dodává zbraně,zdroj: Profimedia.cz

Asad se nezmínil, o jaký druh ruských zbraní se má jednat, ani jaký je jejich přesný počet.  „Existují kontrakty, uzavřené do začátku krize, které byly během války naplněny. Existují i jiné kontrakty o dodávkách zbraní a o spolupráci, které byly podepsány během konfliktu a realizují se nyní. Jejich obsah se pochopitelně mění s ohledem na charakter bojů, které vede syrská armáda,“ poznamenal prezident. Rusko se k prezidentovu rozhovoru nevyjádřilo.

Syrský prezident se také vyjádřil ke spojeneckým náletům, které jsou zaměřené na radikály IS. Asad tvrdí, že útoky spíše radikálům pomáhají v rozšiřování svého vlivu. Bez problému se této organizaci daří nabírat nové členy. Prezident odhaduje, že se IS podaří v jeho zemi nabrat až tisíc nových bojovníků za měsíc. Pokusy o diplomatické řešení syrské krize zatím narážejí na požadavek opozice na odstoupení prezidenta Asada, který má za sebou podporu Ruska a Iráku. 

Tagy: Rusko Sýrie Islámský stát (IS)

Zdroje: ČTK