S Asadem jednat rozhodně nebudeme, zlobí se Brusel

- Aktuality autor: pal

Ministři zahraničí členských zemí EU v pondělí odsoudili režim syrského prezidenta Bašára Asada a vzkázali, že s ním jednat nebudou. Reagovali tak na šéfa americké diplomacie Johna Kerryho, který prohlásil, že Západ nakonec bude muset s Asadem vyjednávat. 

Otázka je, nakolik to Asadovi bude vadit

Otázka je, nakolik to Asadovi bude vadit,zdroj: Profimedia.cz

Proti Kerryho tvrzení, které zaznělo v rozhovoru pro americkou televizní stanici CBS u příležitosti čtvrtého výročí začátku občanské války v Sýrii, se jako první ohradila Francie. Paříž prosazuje, aby se jednání mezi zástupci vlády a syrské opozici odehrálo bez Asada.

Američané přitom do nedávna zastávali obdobnou pozici, takže Francouzi chápou Kerryho výrok jako změnu kurzu. Kerryho kancelář později upřesnila, že Washington nebude nikdy vyjednávat s Asadem, ale s jeho zástupci. Pro unii Asad není partnerem v boji proti IS.

Jeho brutální boj proti vlastnímu lidu podle představitelů EU pomohl IS, aby v Sýrii získal silný vliv. Unie to zveřejnila v dnes přijaté strategii vůči Sýrii, Iráku a hrozbě IS. EU proto výslovně řekla, že podporuje mezinárodní koalici v boji proti IS, ale zároveň dodává, že samotné vojenské úsilí nestačí a připomněla význam stabilizace celého regionu. Významnou roli podle ní hrají i humanitární pomoc v oblasti. 

Asad na Kerryho slova reagoval ze začátku zdrženlivě, s tím, že se deklaracemi z americké strany zabývat nechce. O Sýrii podle něj rozhodují sami Syřané a výroky zvenčí jeho zemi nezajímají. "Slyšíme ta prohlášení, ale než se rozhodneme, počkáme si na činy," citovala Asada syrská agentura SANA. 

Unie také jednoznačně odsoudila ničení kulturního dědictví v Iráku. Islámský stát a další teroristické skupiny označila za "barbarské". IS je podle představitelů EU rizikem i pro Evropu. V dnes schváleném textu Strategie se připomínají útoky, které IS vedl proti občanům členských států EU v zahraničí. Unie potom ocenila význam syrské opozice, kterou vidí jako klíčový prvek v boji proti IS a v budoucím uspořádání země. 

Tagy: zahraniční politika eu syrský prezident syrský režim boje s Islámským státem Islámský stát (IS) občanská válka v Sýrii zahraniční politika USA

Zdroje: ČTK