Symbol úcty a hrdosti: Alžběta II. vládne Británii už 63 let
6. 9. 2015 – 12:42 | Magazín | pal

Za její vlády se ve Vatikánu vystřídalo sedm papežů a Británie měla dvanáct premiérů. Rozšířila se televize, první člověk vstoupil na Měsíc, byla postavena a zbourána Berlínská zeď. Řeč je o britské královně Alžbětě II, která se ve středu stane nejdéle vládnoucím panovníkem Británie. Celá země bude oslavovat 63 let její vlády.
Život panovnice jedné z nejmocnějších zemí světa odjakživa provázel silný smysl pro povinnost. Je symbolem kontinuity britské monarchie, za všech okolností si zachovává úsměv a zájem.
Panovnicí se stala v šestadvaceti
A přitom původně vůbec vládnout neměla. Narodila se 21. dubna 1926 jako Elisabeth Alexandra Mary Mountbattenová-Windsorová, nejstarší dcera Alberta, vévody z Yorku, a Alžběty, rozené lady Bowesové-Lyonové.
Její otec byl až druhým v následnické linii. V prosinci 1936 však abdikoval jeho bratr Edward VIII., aby se mohl oženit s rozvedenou Američankou Wallis Simpsonovou. A z Alžběty byla rázem následnice trůnu.
V dětství jí přezdívali Lilibet. S mladší sestrou Margaret byly vzdělávány doma. Po vypuknutí druhé světové války mladičká Alžběta v roce 1940 pronesla první rozhlasový projev k dětem celého světa. Za války pracovala v ženské pomocné službě.
V létě roku 1951 se její otec, který vládl jako král Jiří VI. vážně roznemohl. Umřel v únoru následujícího roku, když byla Alžběta v Keni. Bylo jí šestadvacet, měla manžela a dvě děti, přesto působila jako křehká dívenka, která sotva unese těžkou královskou korunu.
"Vypadá jako holčička a stala se královnou," psal tehdy britský deník The Daily Telegraph. Korunovaci natáčela televize, což byla tehdy zcela převratná novinka.
Není jenom královnou, ale i matkou, babičkou a prababičkou
Jako mladá královna navštívila Alžběta II. desítky britských kolonií. Pak se z impéria stalo volné Společenství a za další čas ztratila Británie i vliv v Evropě. Pak přišla Margaret Thatcherová, liberální revoluce, privatizace, válka o Falklandy a vůbec posílení britského ducha.
Panovnice nestála stranou - v roce 1982 například vzdala poctu britským silám v kontroverzním vánočním poselství po válce Británie s Argentinou o Falklandy.
A při všech vladařských povinnostech byla i matkou. Královská rodina zažívala často bouřlivé časy, mimo jiné se tři z Alžbětiných čtyř dětí (Charles, Anna, Andrew a Edward) rozvedly.
Zřejmě nejbolestnější byl rozchod Charlese s princeznou Dianou. Dopis, kterým královna v prosinci 1995 vyzvala manžele k rozvodu, patřil údajně k jejím nejtěžším státnickým krokům. Pár se rozvedl půl roku nato.
Ohrožení monarchie po smrti princezny Diany
A Britové se na Alžbětu II. a královskou rodinu vůbec asi nejvíc zlobili počátkem září roku 1997, po tragické smrti Diany při autonehodě v Paříži.
Královská rodina byla na tradiční dovolené ve Skotsku a dlouho váhala s návratem do Londýna, přestože celá Británie pro Dianu truchlila. Nakonec přijeli, vyjádřili lítost a uspořádali veřejný pohřeb.
Až svatba Dianina syna, prince Williama s půvabnou Kate Middletonovou v roce 2011 přinesla jisté smíření a napomohla zlepšit obraz monarchie v očích poddaných.
Královna využívá i moderní technologie
"Vděčnost, úcta a hrdost. Tato slova shrnují můj vztah k lidem této země a celého Společenství," prohlásila Alžběta II. v projevu u příležitosti zlatého jubilea.
V roce 1997 také spustila první oficiální internetovou stránku monarchie. O deset let později přibyl kanál na serveru YouTube, potom profily na sociálních sítích Twitter a Facebook.
Má ráda psy a koně, jezdí na vyjížďky krajinou. Za svůj život odchovala víc než 30 psů svého nejoblíbenějšího plemene corgi.
Stisk její ruky je prý překvapivě pevný. A v České republice ji mohli lidé na vlastní oči vidět v dubnu 1996, kdy navštívila Prahu a Brno.