Dnes je pondělí 6. února 2023., Svátek má Vanda
Počasí dnes -1°C Oblačno

Svoboda tisku je v Česku podle Reportérů bez hranic vysoká a stále se zlepšuje

Svoboda tisku je v Česku podle Reportérů bez hranic vysoká a stále se zlepšuje
Ilustrační snímek | zdroj: ThinkStock

Čeští novináři mají podle Reportérů bez hranic oproti většině světových zemí velkou svobodu slova. V porovnání s rokem 2014 si navíc svoboda slova v zemi o tři příčky polepšila, a to z 16. na 13. místo. Nejlépe jsou na tom severské státy, opačný konec žebříčku patří Eritree a KLDR.

Rok 2014 byl podle Reportérů bez hranic (RSF) pro novináře hodně složitý a dvě třetiny ze 180 světových zemí si oproti roku 2013 pohoršily. Podle generálního tajemníka RSF za tím stojí hodně faktorů, od sicilské a latinskoamerické mafie přes autocenzuru a umlčování tisku vyvolané strachem až po útoky islamistických hnutí.

Už šestým rokem první příčku ve svobodě tisku drží Finsko, v závěsu za ním Norsko a Dánsko, které si polepšilo o čtyři příčky. První pětici uzavírají Nizozemsko a Švédsko. Slovensko poskočilo o čtyři příčky z 23. na 20. místo.

Nejhůř na tom v loňském roce byla Eritrea, se na chvostu drží už sedm let. Podle RSF si za to to může systematickým porušováním svobody projevu a informací. "V současné době je tam vězněno 16 novinářů, z nichž někteří již po dobu několik let. Jen v roce 2014 obdrželi RSF 30 žádostí o mezinárodní ochranu od eritrejských novinářů, kteří uprchli ze země," vysvětluje zpráva organizace.

Na předposledním místě se drží KLDR, do pětice nejhorších zemí z hlediska svobody tisku patří i Turkmenistán, Sýrie a Čína. Rusko je na 152. místě, Ukrajina na 129., USA obsadily 49. místo.

Na pořadí v žebříčku měly vliv nejen represe vůči novinářům, ale i to, zda byli v zemi zabiti nějací novináři či blogeři. I proto zaujímá Francie již po dvou měsících letošního roku 38. příčku ve statistikách pro rok 2015.

Zdroje:
Vlastní