Šustr z TOP 09 složí mandát. Dolejš: Funkcí se nevzdám

- Aktuality autor: red

Místopředseda KSČM Jiří Dolejš tvrdí, že pokud by složil funkci místopředsedy nebo poslance kvůli svému jednání s fiktivním podnikatelem v loteriích, mohlo by to být chápáno jako přiznání viny a on se vinen necítí.

Celkou kauzu vnímá jako nešťastnou provokaci. Reagoval tak na informace dnešní Mladé fronty Dnes a serveru iDnes.cz, podle nichž spolu s dalšími místopředsedou Čeňkem Milotou byli ochotni za milion korun slíbit prosazování změny v chystané novele loterijního zákona. Stejně vstřícně se choval i poslanec a reprezentant TOP 09 Ladislav Šustr. Ten již oznámil, že na svůj mandát rezignuje a strana TOP 09 se od jeho počínání distancovala, přestože sám Šustr tvrdil, že o svém jednání bude informovat jednoho z lídrů strany Miroslava Kalouska, aby v TOP 09 věděli, komu mají být vděční. Kalousek tvrdí, že o ničem nevěděl. "V každém případě bych pokládal za nespravedlivé a zcela nepravdivé tvrzení, že můj postup byl postupem politické strany TOP 09. Po celou dobu jsem jednal já sám a s nikým dalším jsem svá jednání nekonzultoval," uvedl sám Šustr, který prý při jednání ujištoval fiktivního majitele heren, že má stejný zájem jako on. "Jsem v dozorčí radě Sazky a v mém vlastním zájmu je, abych bojoval za jejich věci," cituje ho list.
Filip vyzval Milotu i Dolejše k rezignaci Předseda KSČM Vojtěch Filip řekl, že by Dolejš i Milota měli zvážit svá setrvání ve funkcích. "V tyto dny je to mediální bublina a tímto krokem (rezignací) bych podlehl panice a dával bych té mediální bublině zapravdu," řekl Dolejš. Při testu oslovil člověk, jehož vyslala redakce deníku jako majitele neexistující sítě heren Jackpot, šest parlamentních stran, z nichž pouze zelení ho odmítli rovnou, zatímco ODS, ČSSD a lidovci až po určité době. Pracovník redakce Jiří Benák nabízel zástupcům šesti stran milion korun za to, že v parlamentu zabrání přijetí novely, kterou připravuje šéf KDU-ČSL Cyril Svoboda. Provozovatelé hazardních her by podle ní museli za každý nový automat zaplatit státu milion korun. "Pan Benák nemůže žádným způsobem doložit že by nám nabídl nějakou směnu. On tam přišel v podstatě jako sympatizant naší strany, který chtěl nějak pomoci," tvrdí Dolejš. On sám prý byl jen přizván na jednu ze schůzek, aby poskytl aktuální informace. "Aktuality jsem mu nedal, protože to, co ho trápilo, aktuální nebylo," dodal. Podle MF Dnes měla odměna straně směřovat formou inzerce v deníku Haló noviny. "Pokud se dohodli s kolegou Milotou, že by mohli přispět nějakou smlouvou o inzerci, což je normální obchodní smlouva za úplatu, tak rovněž v tom nevidím nic nelegálního," řekl Dolejš. Připouští, že celá věc má politický dosah, který musí projednat stranický výkonný výbor. Ten by se podle něj měl sejít v úterý ráno. "Tam si dáme dohromady všichni informace, co o tom víme, abychom nedělali závěry z médií," podotkl.

Zdroje: ČTK