Superbouře Sandy: Guvernér New Yorku požádal o mimořádnou pomoc

- Aktuality autor: Danica Klein

VIDEO. Guvernér státu New York Andrew Cuomo v pondělí požádal o mimořádnou federální pomoc ve výši 30 miliard dolarů (skoro 600 miliard korun) na odstraňování škod, které v tomto státu před dvěma týdny způsobila extrémně silná bouře Sandy.

Starosta Andrew Cuomo (uprostřed)

Starosta Andrew Cuomo (uprostřed),zdroj: news.com

"Utrpěli jsme hospodářské škody ve výši přibližně 30 miliard dolarů," prohlásil podle AFP Andrew Cuomo. Adekvátní mimořádná pomoc by tak podle něj měla odpovídat této částce. Podle guvernéra je třeba opravit poničenou infrastrukturu a obydlí, ale také pomoci malým podnikům či místním samosprávám s opravou veřejných budov. 

Agentura Reuters poznamenala, že peníze na odstraňování škod ve státě New York by kromě toho měla poskytnout již Federální agentura pro řešení krizových situací (FEMA). 

Superbouře Sandy na východním pobřeží USA udeřila 29. října. Ve státě New York a v sousedním státě New Jersey živel způsobil největší škody. V New Yorku si vyžádal 43 z celkem více než 110 obětí na životech. Ve čtvrtek by si měl škody, které v městě New York Sandy způsobila, prohlédnout znovuzvolený prezident USA Barack Obama


I když v postižených oblastech se postupně daří obnovovat služby veřejných dopravců a dodávky proudu, desetitisíce domácností a podniků v pondělí zůstaly bez elektřiny. Například na ostrově Long Island bylo v pondělí odpoledne bez proudu 56.000 domovů a organizací. Starosta New Yorku Michael Bloomberg v pondělí informoval o plánu uvolnit půl miliardy dolarů v rámci naléhavé pomoci na opravu 37 škol a tří nemocnic. 

Sandy poškodila infrastrukturu na Ostrově svobody, kde se nachází jedna z největších turistických atrakcí New Yorku, socha Svobody. Tato památka podle Reuters poničena nebyla a americká Správa národních parků by měla v horizontu jednoho měsíce vědět, kdy bude pamětihodnost možné znovu zpřístupnit turistům.

Tagy: USA New York bouřka škody guvernér Hurikán Sandy

Zdroje: ČTK