Student práv v Plzni zpochybnil práce tří lidí spojených s Plzní

- Aktuality autor: red

Člen akademického senátu plzeňské právnické fakulty a její student Martin Marek dnes zpochybnil rigorózní práce tří významných současných i bývalých představitelů města Plzně.

Podle Marka nesplňuje požadavky stanovené vyhláškou fakulty práce náměstkyně primátora Marcely Krejsové (ODS), bývalého primátora a současného náměstka na ministerstvu pro místní rozvoj Miroslava Kalouse (ODS) a plzeňského zastupitele Karla Palečka (ODS). Marek to dnes řekl na setkání s novináři.

"Mám informace k tomu, že studovali nestandardně. Narazil jsem v knihovně na tato jména a podíval jsem se na jejich práce," uvedl.
Podle Marka ani jedna z prací nesplňuje základní podmínky pro rigorózní práci stanovené vyhláškou děkana právnické fakulty v Plzni, která platí od roku 1999/2000. "Přesto na jejich základě získali titul JUDr.," uvedl.

V práci Krejsové, která podle Marka nechala uznat svoji diplomovou práci v nezměněné podobě jako rigorózní, nejsou použity judikáty neboli odkazy na soudní rozhodnutí ani cizojazyčné zdroje, což odporuje vyhlášce. Cizojazyčné zdroje chybí také v materiálech bývalého primátora Kalouse a bývalého radního Palečka.

Podle Marka diplomová práce Kalouse v knihovně chybí, proto není možné říci, zda rigorózní je shodná. Seznam použité literatury má ale jen tři položky. "Autor také v čestném prohlášení uvádí, že se podílel na tvorbě dokumentů, které jsou v práci použity jako zdroje, v rámci svého působení na ministerstvu pro místní rozvoj. Ovšem ze seznamu není patrné, které to jsou," uvedl Marek. Podle něj je pochybení tak otřesné, že kdyby to udělal v seminární práci, nemohla by projít.

"Nemyslím si, že mu (Markovi) přísluší hodnocení mé práce. Od toho tam byl její vedoucí, oponentní profesor a zkušební komise. Z diplomky jsem dostala za jedna, proto jsem směla použít stejný text. Kdyby mi tehdy vedoucí práce nebo oponent řekli, že mi tam něco chybí, tak je běžná praxe, že to student doplní," uvedla Krejsové. Upozornila, že v době studia nebyla známou osobou.

Bývalý radní města Plzně Paleček řekl, že Marek je nedostudovaný právník a je číslem jedna na krajské kandidátce Strany zelených. "Za další se asi přehlédl, protože oponenty mé práce byli děkan pražských práv profesor Gerloch, tedy asi číslo jedna v oblasti teorie práva v naší zemi. Dalším byl profesor Masopust, což tuším byl tři roky předseda ústavně-právního výboru Federálního shromáždění," uvedl. Paleček zvažuje, že se bude proti nařčení bránit. Marek u jeho práce upozornil, že v seznamu použitých právních předpisů má uvedenu jen Listinu lidských práv a svobod. Práce neobsahuje cizojazyčné zdroje ani judikáty.

Tagy: Plzeň prava student

Zdroje: ČTK