Střelec v uniformě afghánské armády postřelil 14 vojáků NATO a zabil amerického generála

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 5. 8. 2014 16:52) - Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Muž v uniformě afghánské armády v úterý zahájil palbu do afghánských a zahraničních vojáků na výcvikové akademii u Kábulu. Postřelil čtrnáct vojáků NATO, včetně německého brigádního generála, a zabil jednoho amerického generála. Dnes také zahynuli v provincii Herát čtyři civilisté při leteckém útoku Severoatlantické aliance (NATO) zaměřeném proti bojovníkům hnutí Taliban. Tyto incidenty podrývají důvěru mezi afghánskými bezpečnostními silami a NATO. 

Kryjící se vojáci NATO

Kryjící se vojáci NATO,zdroj: Profimedia.cz

Mluvčí německé armády potvrdil, že při útoku na britské zařízení byl zabit jeden člověk a dalších čtrnáct bylo zraněno, včetně německého generála. 

Podle serveru Spiegel Online je Němec mimo nebezpečí života a byl transportován vrtulníkem na americkou základnu Bagrám, kde mu byla poskytnuta lékařská pomoc. Americký generál však údajně svým zraněním podlehl. 

Podle informací německého serveru je zraněným německým generálem Michael Bartscher, který už několik měsíců působí jako poradce pro mezinárodní misi ISAF při afghánském ministerstvu obrany. 

Terorista možná použil převlek afghánského vojáka

Muž v afghánské armádní uniformě začal střílet v zařízení Camp Qargha západně od afghánské metropole. Podle mluvčího afghánského ministerstva obrany stojí za násilným činem "terorista, který použil uniformu afghánské armády". 

Afghánská armáda nevyloučila, že útočil přímo jeden z jejích členů. "Vypadá to, že jeden z příslušníků afghánské armády zahájil palbu. Tři naši vojáci byli zraněni a mrtví či zranění jsou rovněž na straně NATO," oznámila afghánská armáda. 

Afghánistán již v minulých letech zažil několik podobných smrtících útoků afghánských policistů či vojáků proti členům NATO, kteří je cvičí. Tyto incidenty, které jsou ale v posledních měsících poměrně vzácné, podrývají důvěru mezi afghánskými bezpečnostními silami a NATO. 

Stejně tak spolupráci Kábulu se Západem maří útoky Severoatlantické aliance, při nichž nešťastnou náhodou umírají civilisté. Jeden z takových útoků se podle afghánských úřadů stal dnes v provincii Herát. Podle mluvčího šéfa provinční policie Raúfa Ahmadího ozbrojenci Talibanu vypálili střelu na místní letiště a aliance reagovala náletem na jejich pozice. 

NATO celý incident prověřuje

Ahmadí sdělil, že při náletu přišli o život dva muži, jedna žena a dítě. Následně v provinční metropoli demonstrovalo proti NATO na dvě stě lidí, kteří nesli těla zabitých civilistů ulicemi. 

Aliance v prohlášení oznámila, že o útoku ví a že případ je předmětem vyšetřování. "NATO bere všechna obvinění ze zabití civilistů vážně a posuzuje okolnosti incidentu," konstatuje se v komuniké. 

Počet civilních obětí v Afghánistánu vzrostl podle bilance OSN v první polovině letošního roku o sedmnáct procent. Letos od ledna do června zahynulo na afghánském území 1564 civilistů, zatímco loni ve stejném období 1342. OSN uvedla, že 74 procent těchto úmrtí mají na svědomí povstalci, sedmnáct procent vládní a provládní síly a pouze jedno procento zahraniční oddíly. 

Taliban stupňuje své násilnosti v době, kdy se mezinárodní jednotky připravují na ukončení své bojové mise v zemi ke konci tohoto roku. 

Tagy: Afghánistán střelba Kábul Taliban NATO Asie

Zdroje: ČTK