Středočeská ČSSD ustoupila, nabízí KSČM čtyři křesla v radě

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Středočeská ČSSD nabídne KSČM v jedenáctičlenné krajské vládě buď čtyři radní, nebo dva radní a jednoho náměstka. Po dnešní schůzce s komunisty to řekl předseda středočeských sociálních demokratů Miloš Petera.

KSČM

KSČM,zdroj: Mediafax

Podle šéfa krajských komunistů Stanislava Grospiče musí nabídku zvážit stranické orgány. O dalším postupu se zástupci KSČM a ČSSD budou informovat telefonicky ve středu večer. 

Původně chtěla ČSSD komunistům přenechat jen dvě křesla a chvíli to vypadalo, že se dnes s tímto závěrem oba tábory rozejdou. ČSSD pak svolala poradu, po níž KSČM představila novou nabídku. "Sdělili nám, že by byli ochotni jít na poměr sedm ku čtyřem s tím, že by si podrželi post hejtmana a šesti náměstků," uvedl Grospič

Původně dva, teď čtyři

"Původní varianta byla dvě místa, nyní se bavíme o variantě buď čtyři radní, nebo dva radní a jeden náměstek," uvedl Petera. Sociální demokraté podle něj ještě o celé věci jednají mezi sebou. 

Pokud by KSČM měla čtyři radní a žádného náměstka, znamenalo by to podle Grospiče, že by nebylo poměrným způsobem rozděleno nejvyšší vedení kraje. Obě strany se přitom od prvních jednání dohodly na tom, že by se celkový počet náměstků neměl zvyšovat - zůstane jich tedy šest. Za ideální Grospič nepovažuje ani variantu dvou radních a jednoho náměstka. 

Jedno jediné

"My jsme na to odpověděli tak, že jim můžeme slíbit jedno jediné. Že s tímto návrhem seznámíme náš výkonný výbor, naše krajské orgány," uvedl šéf středočeské KSČM. Výkonný výbor se podle něj bude záležitostí zabývat nejspíš ve středu odpoledne nebo večer. Jeho závěr Grospič nechtěl předjímat, připomněl pouze, že KSČM požadovala poměrné zastoupení v podobě pěti křesel a nezpochybňovala, že ČSSD náleží post hejtmana.

"Nechápeme to jako čistě obchodní záležitost, pro nás je prioritní program," poznamenal zároveň k "licitování" o počtu zástupců jednotlivých stran v krajské radě. 

Když ne s ODS, tak s KSČM

ČSSD původně vyjednávala s KSČM a ODS jen o podpoře pro svou jednobarevnou menšinovou vládu. ODS označila podporu ze své strany za nepravděpodobnou a komunisté trvali na místech v krajské radě. Od pondělí je mandát vyjednávacího týmu ČSSD širší - sociální demokraté jsou ochotni nabídnout KSČM místa v krajské radě, nemusí to však nutně znamenat koaliční spolupráci. Možností je i vstup KSČM do krajské vlády bez uzavření koaliční dohody. Ve hře je však podle ČSSD stále i menšinová vláda opřená o občanské demokraty - s nimi má ČSSD znovu jednat ve středu. 

Krajské volby ve Středočeském kraji vyhrála ČSSD před KSČM a ODS. Z 65 mandátů jich sociální demokraté získali 20, komunisté o jeden méně a občanští demokraté 16. V zastupitelstvu budou ještě TOP 09 a Starostové s deseti zástupci. Ti se už dříve rozhodli, že zůstanou v opozici.

Tagy: ČSSD KSČM

Zdroje: ČTK