Salman Rushdie a John le Carré se rozhodli po 15 letech usmířit

- Magazín autor: Sebastian Kantor

Salman Rushdie a John le Carré se rozhodli usmířit 15 let poté, co se navzájem urazili v rámci jednoho z nejznámějších sporů na britské literární scéně. Oba patří mezi nejuznávanější britské autory současnosti.

Salman Rushdie a John le Carré

Salman Rushdie a John le Carré,zdroj: wikipedia

Vše začalo kritickým postojem le Carrého, který se proslavil svými špionážními romány, vůči Satanským veršům, jež vynesly Rushdiemu v roce 1988 rozsudek smrti od íránského duchovního vůdce ajatoláha Chomejního kvůli údajné urážce proroka Mohameda. "Domnívám se, že v životě ani v přírodě není žádný zákon, podle něhož je možné beztrestně urážet náboženství," napsal tehdy le Carré

Když byl v roce 1997 le Carré obviněn z antisemitismu, napsal Rushdie do listu The Guardian, že s ním nemá příliš soucitu. Označil ho také za "nabubřelého hlupáka". Le Carré opáčil, že Rushdie "nakládá jako vždy s pravdou, jak se mu zlíbí". Obvinil ho také, že se snaží ze sebe udělat svatého. Rushdie reagoval tím, že le Carré není jen "nabubřelý hlupák", ale také "pologramotný" a "ignorant". 

Přál bych si, abychom to bývali neudělali

Nyní v říjnu ale Rushdie na literárním festivalu v Cheltenhamu řekl, že ve skutečnosti le Carrého jako spisovatele obdivuje. "Přál bych si, abychom to bývali byli neudělali. Myslím, že Vyhoďte ho z kola ven patří k velkým britským poválečným románům," řekl Rushdie publiku. 

Le Carré pak řekl listu The Times, že také celého sporu lituje. "Obdivuji Salmana za jeho práci a jeho odvahu, respektuji jeho postoj," prohlásil. 

Podle něj ale celá debata v obecné rovině pokračuje dodnes. "Měli bychom mít svobodu pálit korán a zesměšňovat vášnivou náboženskou víru jiných lidí? Možná bychom měli, ale měli bychom pak být překvapeni, když věřící odpoví v hněvu? Neuměl jsem na tu otázku odpovědět nyní a ve vší dobré víře to neumím ani teď," řekl le Carré. "Ale při pohledu zpět jsem trošku hrdý na to, že jsem se postavil proti snadnému trendu a čelil hněvu pobouřených západních intelektuálů... A kdybychom se se Salmanem zítra setkali? Vřele bych mu potřásl rukou jako brilantnímu kolegovi spisovateli," dodal le Carré.

Zdroje: ČTK