Stráský chce kácet stromy na Smrčině, nejpřísněji chráněném území Šumavy

- Aktuality autor: red

Vedení šumavského parku se chystá kácet stromy napadené kůrovcem v nejpřísněji chráněném území přírody na Smrčině. Dnes to řekl Jaromír Bláha z Hnutí Duha. Podle ornitologů se tam právě nyní líhnou kuřata kriticky ohrožených tetřevů, kteří zde mají jedno z posledních útočišť v Česku.

Ředitel parku Jan Stráský dnes řekl, že důvodem kácení je česko-rakouská smlouva o ochraně lesa proti kůrovci.

Česko-rakouská pracovní skupina podle něj v pátek prošla Smrčinu a ve středu rozhodne o dalším postupu. "Na území Smrčiny je vyznačeno 450 stromů, které jsou napadené kůrovcem," řekl Stráský. Stromy podle něj stojí v pásmu určeném k ochraně rakouských lesů. "Skupina hledá řešení, jak se domluvit na postupu, který by zajišťoval splnění dodatku mezistátní smlouvy," uvedl Stráský.

Ohrožení tetřevů

Česká společnost ornitologická a Hnutí DUHA podle Bláhy v neděli varovaly ředitele parku, že ohrožování tetřevů a případné kácení by bylo nelegální.

Prales na Smrčině patří mezi nejvzácnější místa na Šumavě. Žije zde hlavní populace tetřeva hlušce, který je státem klasifikován jako kriticky ohrožený vyhubením, sdělil ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek. Kuřata tetřevů se na Šumavě líhnou kolem 15. června v hnízdech, která bývají schována na zemi mezi stromy.

Kontroverzní dohoda s Rakouskem

Kácení v místech, kde se vyskytují tetřevi, by bylo v rozporu se zákonem o ochraně přírody a krajiny a se dvěma evropskými směrnicemi. Aby zde mohl kdokoli kácet, musí dostat speciální výjimku, která mu umožní nedodržovat zákon. Správa parku ji však prozatím nemá, uvedl Bláha. Prales na Smrčině leží v místech, na která se vztahuje kontroverzní dohoda s Rakouskem o zásazích proti kůrovci. Ale dohoda výslovně říká, že v první zóně se napadené smrky nebudou kácet, nýbrž vestoje zbavovat kůry, aby se prales neproměnil v pustou holinu.

České zákony jsou podle ekologů dohodě nadřízené - národním zákonům jsou nadřízené pouze ty smlouvy, které ratifikovala Poslanecká sněmovna. Tudíž dohoda nic nemění na povinnosti získat speciální výjimku z pravidel, která chrání vzácné tetřevy i unikátní prales.

Ekologické organizace upozornily, že pokus o pokácení stovek stromů právě na Smrčině může souviset s developerskými projekty na výstavbu sjezdovek.

Tagy: Šumava kaceni kurovec

Zdroje: ČTK