Dnes je sobota 4. února 2023., Svátek má Jarmila
Počasí dnes 1°C Občasný déšť se sněhem

Stavba nové jaderné elektrárny v Česku: Jednání se zájemci začínají, první je Rosatom

Stavba nové jaderné elektrárny v Česku: Jednání se zájemci začínají, první je Rosatom
Představení nových chladících věží v Jaderné elektrárně Dukovany v březnu 2016 | zdroj: Profimedia

Příprava dostavby jaderné elektrárny Dukovany míří do další fáze. Dnes na ministerstvu průmyslu začínají první rozhovory se zahraničními zájemci o stavbu nových jaderných bloků v Česku. Prvním na řadě je ruský Rosatom, píše Robert Břešťan na webu Hlídací pes. 

"Příští týden následuje Westinghouse a postupně vždy po dvou dnech další zájemci," potvrzuje vládní zmocněnec pro jadernou energii Ján Štuller.

Z devíti je šest

Česká vláda oslovila celkem devět firem. Obsáhlé dotazníky upřesňující parametry jejich nabídky zaslalo zpět šest z nich: ruská státní společnost Rosatom, francouzská EDF, americko-japonský Westinghouse Electric Company, jihokorejské KHNP, čínská China General Nuclear Power a společný projekt Arevy a Mitsubishi Atmea.

"Bavit se budeme o obchodním modelu, investorském modelu, možnostech financováním a o odpovědích, které nám dali v našich dotaznících," říká Štuller.

Poslední z úvodního kola rozhovorů je naplánován na 10. února. "Výstupem z těchto diskusí nemá být ještě žádné rozhodnutí," zdůrazňuje Štuller.

Právě způsob financování je podle ministra průmyslu Jana Mládka téma, na němž se zatím Stálý výbor pro jadernou energetiku (zahrnuje vybrané experty a členy vlády) není schopen shodnout.

"Identifikovali jsme čtyři základní body dalších jednání, jimiž jsou délka povolovacích řízení, proces výběru dodavatele, investorský model a financování. V zásadě jsme se shodli na prvních třech bodech, nicméně největší výzvou je bod čtvrtý, tedy model financování," řekl Mládek po jednání výboru z minulého týdne.

Chceme stavět (už) za osm let

Součástí jednacích týmů jsou i zástupci společnosti ČEZ. "U technické stránky máme hlavní slovo, u otázek finančních si to i podle akčního plánu na sebe vzala vláda," říká mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

S výstavbou jednoho bloku v Dukovanech počítá Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky, který loni v červnu schválila vláda.

ČEZ podle jeho slov plní vše, co mu vláda v akčním plánu uložila. "Jsou založené a vyčleněné samostatné společnosti Nový jaderný zdroj ETE II a Nový jaderný zdroj EDU II. V loňském  roce do nich byl vložen majetek spojený s těmito projekty, především pozemky a infrastruktura," říká Kříž.

Už vloni v létě začalo v souvislosti se zamýšlenou dostavbou Dukovan zjišťovací řízení procesu posuzování vlivů na životní prostředí (EIA).

Pokud by výběr dodavatele postupoval podle optimálních předpokladů, jméno firmy, jež začne stavět nový reaktor v Dukovanech, by mělo být ohlášeno nejpozději za čtyři roky.

"Pokud chceme mít nový zdroj v roce 2035, musí výstavba bloku začít nejpozději v letech 2025 až 2027. Přijde na to, zda budeme mluvit o zkušebním nebo trvalém provozu. Abychom mohli začít stavět v roce 2025, s ohledem na různá povolení a posudky, musí být výběr dodavatele jasný nejpozději v roce 2020," říká Ján Štuller.

Robert Břešťan pro Ústav nezávislé žurnalistiky

Zdroje: