Výstavbu nových jaderných bloků má zaplatit hlavně ČEZ, plánuje ministerstvo průmyslu

- Aktuality autor: roj

Výstavba minimálně dvou nových bloků jaderných elektráren je neodkladná, tvrdí připravovaný Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky v ČR. Jejich výstavbu by měl primárně financovat ČEZ.

Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky v ČR plánuje, že by dostavbu Temelína a Dukovan zaplatil ČEZ

Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky v ČR plánuje, že by dostavbu Temelína a Dukovan zaplatil ČEZ,zdroj: ThinkStock

Ministr průmyslu Jan Mládek si je však vědomý toho, že varianta čistého financování jen polostátní společností ČEZ je nepříliš reálná. ČEZ totiž už loni v dubnu zrušil tendr na dostavbu dvou bloků Jaderné elektrárny Temelín poté, co nedostal vládní garance.

"Další varianta je, že to bude dělat dceřiná společnost ČEZu, které bude vyčleněno staveniště, případně know-how a příprava toho staveniště. Případně do společnosti vstoupí dodavatel technologie do 49 procent," řekl ministr Mládek Rádiu Impuls.

Akční plán obsahuje kromě možnosti financování majitelem a provozovatelem elektráren společností ČEZ ještě další dvě varianty. Druhou je investice prostřednictvím privátního sdružení investorů.

Jako třetí možnost plán zmiňuje výstavbu ze strany státu, a to prostřednictvím nově založeného státního podniku. "Tato varianta je však z důvodu velkého počtu negativ (…) nejméně pravděpodobná," uvádí předkládací zpráva ministerstva.

O plánu dostavět jeden blok v Dukovanech a jeden v Temelíně mluví Mládek od loňského léta. Podle akčního plánu je klíčové dokončit blok v Dukovanech do konce roku 2037.

Tagy: Česko Dostavba Temelína elektrárna Dukovany Skupina ČEZ jaderná elektrárna ministerstvo průmyslu a obchodu česká vláda

Zdroje: ČTK