Na Temelín mají zálusk už i Číňané

- Aktuality autor: Petr Kubec

Zájem v případě vypsání nového tendru na dostavbu jaderné elektrárny Temelín projevila Čína. Oznámil to mluvčí ministerstva průmyslu František Kotrba. Obdobná nabídka ze strany Číňanů platí i pro případný tendr pro jadernou elektrárnu Dukovany.

Stát chce investovat i do jaderné energetiky

Stát chce investovat i do jaderné energetiky,zdroj: Profimedia.cz

"Pan ministr informoval o tom, že se na něj dnes obrátil představitel vlády Čínské lidové republiky s tím, že v případě, kdyby Česká republika vypisovala tendr na dostavbu Temelína nebo Dukovan, tak čínská strana by měla zájem se tohoto tendru zúčastnit," řekl Kotrba.

Zájem zúčastnit se případného nového tendru už v červenci oznámila korejská společnost KEPCO. Zadávacího řízení na dostavbu dvou bloků Jaderné elektrárny Temelín, které společnost ČEZ zrušila v dubnu, se přitom asijské země neúčastnily. Trojici uchazečů tehdy tvořil americko-japonská firma Westinghouse, rusko-české konsorcium MIR.1500 a francouzská Areva, která ale byla z tendru vyřazena.

Tagy: Čína Vláda Česko tendr energie zakázka Temelín hospodářství Dostavba Temelína elektrárna Dukovany ČR jaderná elektrárna jaderná energie

Zdroje: ČTK