Dnes je neděle 29. ledna 2023., Svátek má Zdislava
Počasí dnes -7°C Sněhové přeháňky

Stát žádá Evropskou komisi o proplacení projektu firmy z holdingu Agrofert

Stát žádá Evropskou komisi o proplacení projektu firmy z holdingu Agrofert
Podle serveru iROZHLAS.cz, který v květnu na plánovaný postup upozornil, získala Fatra peníze už v únoru. Šlo o 547 000 korun | zdroj: jan karásek / MAFRA / Profimedia

Platební a certifikační orgán při ministerstvu financí dnes na žádost ministerstva průmyslu a obchodu předložil Evropské komisi žádost o proplacení projektu plastikářské společnosti Fatra, která spadá do holdingu Agrofert ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše.

V tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo financí. Cílem je otestovat, zda Brusel peníze opravdu neproplatí, a získat tak rozhodnutí o zamítnutí platby. Podle expertů ministerstva zahraničí je to jediný způsob, jak může Česká republika v případě nesouhlasu s proplacením předložit záležitost k posouzení Soudním dvorem EU.

„Jedná se tedy o krok, který byl s Evropskou komisí předem konzultován a jeho jediným cílem je získat žalovatelný akt, který následně bude moci být Českou republikou napaden s cílem získat rozsudek Soudního dvora EU,“ uvedlo MF.

Podle auditorů Evropské komise je Babiš ve střetu zájmů, neboť ovládá svěřenské fondy, do nichž vložil svůj majetek. Dotace ze strukturálních fondů Evropské unie v celkovém řádu stamilionů korun, které dostaly firmy z holdingu Agrofert od 1. září 2017, jsou proto podle závěru auditorů neoprávněné. Premiér i Agrofert střet zájmů odmítá.

MF uvedlo, že respektuje požadavek EK a výdaje společností z holdingu Agrofert do žádostí o platbu nevkládá. „V tomto případě však Česká republika učinila výjimku a předložila žádost na základě odpovědi zástupců Evropské komise, kteří v reakci na dopis ministerstva pro místní rozvoj a ministerstva průmyslu a obchodu potvrdili, že předložení žádosti obsahující výdaje pouze jednoho projektu za účelem možnosti obrany České republiky před Soudním dvorem EU bude znamenat pozastavení pouze této žádosti, nikoli ostatních prostředků z Evropských strukturálních a investičních fondů,“ uvedl úřad.

Podle serveru iROZHLAS.cz, který v květnu na plánovaný postup upozornil, získala Fatra peníze už v únoru. Šlo o 547 000 korun.

Zdroje: