Starosta Huntířova dostal podmínku za machinace s dotacemi

- Aktuality autor: Danica Klein

AKTUALIZOVÁNO. Obec Huntířov na Děčínsku dostala v roce 2007 neprávem 5,5 milionu korun na odstraňování povodňových škod. Dnes o tom rozhodl ústecký krajský soud. Starostovi obce Josefu Zárubovi (nez.) uložil dvouletý podmíněný trest.

Na čtyři roky nepodmíněně odsoudil podnikatele Petra Matouška, který byl podle soudu hlavním organizátorem podvodů, ten se ale na místě proti trestu odvolal. Starosta tvrdil, že obec v roce 2006 zasáhly silné deště, podle meteorologů ale v tu dobu příliš nepršelo. O povodních nevědělo ani zastupitelstvo.

Příběh neexistujících, ale proplacených povodní se datuje do dubna 2006. V Ústeckém kraji tehdy platil stav nouze kvůli silným dešťům a tání. Platil původně jen u Labe, které bylo tehdy skutečně rozvodněné, v kopcích nad Děčínem byl ale klid. Zpráva ČHMÚ konstatuje, že v té době spadlo u tři kilometry vzdálené České Kamenice maximálně 12 milimetrů denně. O tom, že by v obci byly povodňové škody, nepadla zmínka ani o měsíc později na zastupitelstvu. Místo toho tehdy řešilo třeba pramen pitné vody, osvětlení nebo fasádu dílen.

Komunikace se projektovaly v parametrech, které odpovídají provozu

V roce 2007 ale Huntířov ministerstvo pro místní rozvoj požádal o 5,5 milionu korun na povodňové škody. Deště prý zabahnily kanalizaci, dva rybníky a poškodily některé komunikace. Ministerstvo peníze přidělilo, obec přidala svou spoluúčast a ve výběrovém řízení na stavební práce vyhrála Matouškova firma. Ta pak obci peníze za její spoluúčast vrátila. Za několik let ale na pochybení přišla kontrola děčínského finančního úřadu, kterou zaujal nesoulad ve fakturách a v objemu reálně provedených prací.

"Podklady byly nepravdivé, měly za cíl vytáhnout ze státu prostřednictvím obce peníze konkrétním lidem," uvedl ve zdůvodnění rozsudku soudce Ivan Elischer. Zakázky podle něj byly navíc silně nadhodnoceny. "Komunikace se projektovaly v takových parametrech, které odpovídají provozu 100 až 150 aut denně. Tomu odpovídající opatření se pak stejně nedělala, podloží se nezhutňovalo a tak dále," dodal.

Matoušek se po vynesení rozsudku prakticky ihned odvolal, Záruba dnes u soudu nebyl a jeho advokát si nechal lhůtu pro odvolání. Starosta se dříve hájil tím, že jednal v dobrém úmyslu. I proto dostal nakonec jen podmínku. "Aniž by ho soud dehonestoval, on ani nemohl být mozkem té akce. Před tím, než byl starostou, byl na úřadu práce a má podle své výpovědi jen základní vzdělání. Obec se snaží zvelebovat," prohlásil soudce.

Starostové se navzájem neznali

K dobru Zárubovi přičetl i to, že část peněz se do obce skutečně investovala, byť nekvalitními pracemi. "Cesta do pekel může být dlážděna dobrými úmysly, v jeho případě to platí stoprocentně," dodal. Matoušek se s novináři nechtěl bavit. Řekl jen to, že rozhodně nebyl mozkem celé operace. Oba nakonec dostali trest za několik trestných činů, Záruba především za úvěrový podvod, Matoušek za pletichu při veřejné soutěži.

Ještě rozsáhlejší případ neoprávněného čerpání dotací na živelní pohromy řeší od loňského jara policie. Stíhá celkem devět starostů, kteří podle ní od října 2009 do června 2010 neoprávněně vyčerpali celkem 29,5 milionu korun, dalších 45,5 milionu prý vyčerpat nestihli. Podle dostupných informací se to týká například Peček a Poříčan na Kolínsku, Moldavy na Teplicku, Vlastislavi na Litoměřicku nebo Stebna na Ústecku.

"Ti starostové se nejspíš navzájem dokonce ani neznali. Spojují je lidé ze stavební firmy, podnikatel a projektant," řekl tehdy mluvčí protikorupčního útvaru policie Roman Skřepek.

Tagy: trest děčínsko podmínka starosta

Zdroje: ČTK