Dnes je neděle 29. ledna 2023., Svátek má Zdislava
Počasí dnes -7°C Sněhové přeháňky

Stalin versus britský medvídek

Stalin versus britský medvídek
Plakáty avizující promítání Paddingtona a Smrti Stalina v ruském Novosibirsku | zdroj: Profimedia

Hned dva filmové skandály otřásají Ruskem. Nechvalně proslulý ruský ministr kultury Vladimir Medinskij zakázal promítání britské satirické komedie Stalinova smrt. Namále mělo také dobrodružství britského medvídka.

Kdo usedne v Kremlu? Nezájem. Výsledek je jasný. Dva měsíce před prezidentskými volbami Rusko řeší aféry s filmy. Ruskému režimu se znelíbil britský film o smrti krvavého diktátora. Problém s uvedením do ruských kin mělo i pokračování příhod médi Paddingtona.

Že bude mít britský film Smrt Stalina v Rusku problémy, se dalo tušit. Svou měrou kvůli plíživému návratu popularity Stalina a kvůli nostalgii po Sovětském svazu. Rozpad SSSR považuje za největší geopolitickou katastrofu prezident Vladimir Putin a s ním i bezmála 60 procent Rusů (pouze 26 procentům není líto rozpadu). Když se západní dílo dotýká té části ruských dějin, na kterou chtějí být v Rusku hrdí, problém je na světě.

Komedie Smrt Stalina je filmovou adaptací stejnojmenného francouzského grafického románu Fabiena Nuryho a vypráví o tom, co následovalo po smrti diktátora Josifa Stalina v roce 1953. Respektive, co se asi mohlo odehrávat v sovětské verchušce po náhlé smrti obávaného diktátora. Stalinovi nohsledové mezi sebou bojují o moc a mocná říše se utápí ve strachu a paranoii.

zdroj: YouTube.com

Film měl mít premiéru v Rusku letos 25. ledna. Do ruských kin se ale nedostane. Tamní ministerstvo kultury mu neudělilo povolení. Snímek zhlédla rada ruského kulturního rezortu a údajně v něm našla urážky a extremismus. Jak potvrdila prozatímní šéfka výboru pro kinematografii ministerstva kultury Olga Ljubimova, právě údajný extremismus měl být důvodem, proč Smrt Stalina nedostala licenci.

Skandály proslulý ministr kultury Vladimir Medinskij prohlásil, že se nejedná o cenzuru. Avšak "mnoho lidí starší generace a nejenom oni budou (film - pozn. redakce) vnímat jako urážlivý výsměch celé sovětské minulosti, zemi, která porazila nacismus, sovětské armádě a obyčejným lidem, a i, což je nejodpudivější, obětem stalinismu," obhajoval rozhodnutí rezortu jeho šéf.

Zda skutečně ve filmu Smrt Stalina došlo k porušení ruského zákona, teď bude zkoumat generální prokuratura.

Smrt Stalina jako od Hitlera

Do filmu se pustili rovněž ruští politici a prokremelská média. Místopředsedkyně výboru pro kulturu dolní sněmovny ruského parlamentu Jelena Drapěnková prohlásila, že Smrt Stalina je paskvil a provokace. "Je to pokus přesvědčit nás, že naše země je hrozná, lidé jsou idioti a naši vládсi jsou hlupáci," hřímala politička a zasloužilá ruská umělkyně.

Smrt Stalina je komedie, kterou by mohl natočit Hitler, pustil se tvrdě do filmu list Komsomolskaja pravda. Autor článku Dmitrij Stěšin, který, což je kuriózní, má blízko k ruským neonacistům, označil snímek jako nejodpornější novodobý film o Sovětském svazu.

Přední představitel ruské opozice má pro reakci provládních mluvících hlav vysvětlení. "Jejich city neuráží Stalin, ale tvrzení, že zemřel. Oni vědí, že žije," glosuje Leonid Gozman, šéf politického hnutí Svaz pravicových sil.

profimedia-0361286397 Film Smrt Stalina měl mít v Rusku premiéru 25. ledna, nakonec ale nedostal licenci | zdroj: Profimedia

Rusko není jediná země, kde byl film zakázán. Smrt Stalina neuvidí ani diváci v Bělorusku a Kazachstánu. V zemích, které jsou nejbližšími politickými spojenci Kremlu.

Navzdory neudělenému povolení se v některých moskevských kinech premiéra Smrt Stalina přeci jen – tak trochu tajně – odehrála.

Jak měl méďa namále

Dočasný zákaz promítání hrozil v Rusku i nevinnému dětskému snímku Paddington 2. Medvídek v pláštěnce s rudou hučkou nezakousl žádného sovětského diktátora, ani ruským dětem nevnucuje režimu cizí hodnoty. Měl tu smůlu, že ruští filmoví vlastenci chtěli dokázat převahu tuzemské produkce nad tou západní.

Pokračování dobrodružství britského medvěda mělo jít do kin v polovině ledna. Den před stanovenou premiérou mu však ministerstvo kultury odebralo povolení. Oficiálním důvodem bylo, že na tentýž termín licenci dostal jiný, nejmenovaný film a uvedení Paddingtona do kin se přesouvá na začátek února.

Proti rozhodnutí úředníků se ohradili provozovatelé kin. Obvinili ministerstvo kultury ze špinavých praktik a protekcionismu ve prospěch konkrétního domácího filmu. Jak tvrdí zdroj ruského deníku Kommersant, film o méďovi mohl silně konkurovat snímku Dviženije vvěrch (Pohyb nahoru), který kraluje žebříčku návštěvnosti.

Film Dviženije vvěrch je sportovní drama o vítězství sovětských basketbalistů na mnichovské olympiádě. Snímek má všechny atributy, které ruskému režimu vyhovují, a je divácky mimořádně vděčný. Nese jednoduchá poselství, která se dnešním Rusům líbí: Sovětští basketbalisté rozdrtí americký tým v poslední vteřině finále, síla sovětského člověka překoná všechny překážky, sovětští sportovci jsou nejlepší. Jasná filmová tutovka.

Síla oligarchy

Sportovní drama startovalo v ruských kinech před koncem roku a mělo famózní úspěch. Díky osmidenním novoročním svátků, kdy Rusové nechodí do práce a věnují se zimním radovánkám, film viděly miliony diváků. Aktuálně se Dviženije vvěrch může pochlubit bezmála 9,2 milionu prodaných lístků. Vyjádřeno penězi to dělá více než 2,3 miliardy rublů (cca 840 milionů korun).

Právě v tomto místě do světa pohyblivých obrázků vstupuje politika. Rusko rádo soupeří se Spojenými státy ve všem. Dává mu to pocit síly a vlastní důležitosti. Ruské sportovní drama atakovalo neuvěřitelný výdělek, který si z Ruska před osmi lety odnesl Avatar Jamese Camerona. Modří zachránci Pandory tehdy v Rusku utržili 2,97 miliardy rublů.

Podle některých expertů bylo potřeba, aby film o vítězství sovětských sportovců nad Američany skutečně americké sci-fi porazil. Medvídek Paddington mohl kasovní žně pokazit, proto ho ministerstvo kultury chtělo přesunout na pozdější termín.

Zasáhla ale vyšší moc v podobě prokremelského oligarchy. Ministerstvo kultury se dostalo pod tlak provozovatelů kin, mezi než patří také ruskému režimu blízký podnikatel Alexandr Mamut. Oligarcha má totiž zásadní podíl na trhu, jeho multiplexy generují přes 20 procent celkových tržeb.

Nakonec byla ujednán kompromis. Medvídek Paddington dostal svou premiéru a ruská kina rozšířila počet promítání Dviženije vvěrch v programu. Film o Stalinovi takové štěstí mít ale nebude.

Cenzura filmů je v Rusku obvyklá praktika. Týká se většinou snímků, které neodpovídají oficiálnímu pohledu ruského režimu na minulost nebo mravy.

Ruští diváci nemohli například zhlédnout film Dítě číslo 44 o sériových vraždách v 50. letech ve stalinistickém Sovětském svazu s Tomem Hardy v hlavní roli.

Zákaz dostal hororová parodie Dead Snow: Rudý vs. Mrtvý. Proč? Protože s nemrtvými nacisty ve filmu bojují nemrtví rudoarmějci. A to je, asi, urážka sovětské historie.

Na plátna ruských kin se nedostala ani Soukromá válka pana Wilsona. Film popisuje, jak v 80. letech americký kongresman dodával zbraně afghánským mudžahedínům v boji proti sovětské armádě.

Cenzurou neprošli ani artové, silně eroticky laděné, drama Love Gaspara Noého a také vítězný snímek festivalu v Cannes o milostném vztahu dvou dívek Život Adéle.

Zdroje:
Vlastní