Srbsko-albánské kočkování na fotbale vyvolalo lidové nepokoje

- Aktuality autor: Vojtěch Varyš

Napjaté vztahy mezi Srbskem a Albánií před historickou návštěvou albánského premiéra v Bělehradě dostaly pořádnou trhlinu na úterním fotbalovém zápase mezi oběma zeměmi, který ukončil přílet dronu s albánskou vlajkou. Srbský ministr zahraničí už hovoří o cílené provokaci. V Albánii vyšli lidé do ulic a pálí srbské vlajky.

Srbsko-albánský fotbalový zápas narušil přílet dronu s albánskou vlajkou

Srbsko-albánský fotbalový zápas narušil přílet dronu s albánskou vlajkou,zdroj: Profimedia.cz

V úterý se konal fotbalový zápas mezi reprezentacemi Srbska a Albánie. Koncem prvního poločasu začal kolem tribuny a posléze i nad hřištěm létat na dálku řízený dron s vlajkou takzvané velké Albánie, zahrnující i část území sousedních států, včetně Srbska a Kosova. Vlajku nakonec strhl jeden ze srbských hráčů, což vyvolalo hněvivou reakci v soupeřově týmu a následnou bitku. Albánské hráče pak napadli fanoušci, kteří vtrhli na hřiště, a soudce zápas ukončil. 

Politický podtón události je o to vážnější, že podezřelým z celé provokace je bratr předsedy albánské vlády Olsi Rama, který cestoval s americkým pasem a údajně letoun na dálku ovládal, ale který to po návratu do Tirany popřel. Podle původních informací ho policie s dalšími třemi Albánci zadržela. 

Podle srbského ministra zahraničí Ivici Dačiče jde o záměrnou provokaci.

Předseda albánské vlády Edi Rama má do Srbska přijet 22. října. Bylo by to poprvé po téměř sedmdesáti letech, co by Bělehrad navštívil vedoucí albánský činitel. Naposledy tam byl v roce 1946 již zesnulý komunistický diktátor Enver Hodža. 

Podle albánského serveru Ekspres se kvůli zápasu ještě v úterý pozdě večer demonstrovalo v Tiraně a dav zcela zaplnil ústřední náměstí. Podle srbského Blicu se protestující shromáždili i před srbskou ambasádou, kterou střeží policie, incidenty nejsou hlášeny. 

K útoku prý ale došlo v srbské části města Orahovac v západní části Kosova. Podle deníku Blic severokosovská rozhlasová stanice Kontakt plus informovala, že skupina výtržníků zhruba 15 minut po přerušení zápasu mimo jiné zaútočila kamením na tamní faru a roztrhala srbskou vlajku. 

Velký dav přivítal ráno albánské fotbalisty na tiranském letišti jako hrdiny. A premiér Rama, který je nyní v zahraničí, hráče na Twitteru pochválil za "hrdost a radost, kterou nám udělali". 

Tagy: Srbsko mistrovství evropy nepokoje a násilí kvalifikační zápasy

Zdroje: ČTK