Špatné počasí stále znemožňuje přístup k potopené lodi u Lampedusy

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Operace na vyzdvižení těl převážně afrických uprchlíků z potopené lodě u italského ostrova Lampedusa je kvůli špatnému počasí další den pozastavena. Pohřešuje se stále 200 z asi 500 pasažérů plavidla. Přežilo pouze 155 osob, na pevnině je zatím 111 těl obětí. Itálie chce podle serveru BBC News změnit imigrační pravidla. 

Pátrání po tělech u ostrova Lampedusa

Pátrání po tělech u ostrova Lampedusa,zdroj: Profimedia.cz

Na místě jsou vysoké vlny a potápěči kvůli nim nemohou sestoupit k vraku. Po tělech ale pátrají ze vzduchu stále vrtulníky a letadla. Na lodi, která vyplula v úterý z libyjské Misuráty, byli hlavně Eritrejci a Somálci. Ve čtvrtek mělo plavidlo u Lampedusy technické problémy, vypukl na ní požár a loď se potopila. 

"I když je špatné počasí, naši lidé jsou připraveni se ponořit, jakmile to pro ně bude bezpečné," sdělil dnes mluvčí pobřežní stráže Filippo Marini. Očekává se, že ve vraku budou asi hlavně ženy, protože mezi 155 přeživšími byly jenom čtyři, ostatní byli muži. 

Na Lampeduse byl v pátek vyhlášen den smutku a konal se také pochod pochodní na památku mrtvých. Týdeník L'Espresso dal do oběhu petici na navržení ostrova na Nobelovu cenu za mír. Je pod ní už 30.000 podpisů. "Tak to dál nemůže pokračovat, doufáme, že to změní názory politiků. Lampedusa je svázána s politiky odpovědnými za imigrační a azylovou politiku," sdělila starostka ostrova Giusi Nicoliniová. 

Server BBC News informoval, že se začíná spekulovat o tom, v jakém smyslu změnit imigrační pravidla. Uzavření hranice prý jen zvýší ceny převaděčů. Afričtí uprchlíci prý za to, že mohou na lodě nastoupit, platí až 2000 eur (51 000 korun). V Evropské unii není žádná velká vůle pomáhat africké imigraci, jelikož má sama 26 milionů nezaměstnaných. 

Komisařka pro vnitřní záležitost Cecilia Malmströmová prohásila, že je třeba bojovat proti převaděčům, kteří využívají zoufalství lidí. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun zase prohlásil, že by se mělo otevřít více kanálů pro uprchlíky. Reportér BBC k tomu podotkl, že nic z toho není snadné provést a že uprchlíci jsou "evropskou tragédií". 

Od roku 1988 zahynulo na moři ve snaze dostat se do Evropy přes 19 000 lidí. V minulém desetiletí pak na 6700 osob zemřelo u sicilských břehů. Itálie loni vyřizovala 27 000 žádostí o azyl, v celé EU o azyl požádalo loni na 272 000 běženců. Čtvrtina v nich v Německu. 

Od letošního října do Itálie dorazilo na 30 000 nelegálních urpchlíků, z nichž polovina byla ze Sýrie a z Eritreji. 

Tagy: Itálie vrak

Zdroje: ČTK