Soudci bijí na poplach: Od ledna nebude možné vypočítat naše platy

- Aktuality autor: Michal Polák

Zákonodárci mají podle prezidenta soudcovské unie Tomáše Lichovníka čas do konce roku, aby napravili problém kolem určení platů soudců, od nichž se odvíjejí také mzdy státních zástupců. Měli by přijmout novelu, která zajistí trojnásobek průměrné měsíční mzdy, jak to určil Ústavní soud, řekl Lichovník. Sněmovna dnes neschválila návrh na růst platů soudců, což podle unie znamená, že by je od ledna nebylo možné vypočítat.

Soud (ilustrační foto)

Soud (ilustrační foto),zdroj: Archiv

Lichovník dále uvedl, že nechce předjímat, jak se bude situace vyvíjet. "Vláda a poslanci mají do konce roku možnost situaci napravit tím, že přijmou novelu odpovídající nálezu Ústavního soudu, jinak nebude od 1. ledna žádná platová základna," řekl. 

Ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová (TOP 09) sdělila, že chce rychle navrhnout řešení. "Tím je přijetí nového zákona nejpozději do konce ledna, který by ale platil retroaktivně už od začátku ledna. Na vládě o tom budeme jednat už dnes," dodala. 

Podle mluvčí ministerstva spravedlnosti Štěpánky Čechové nejsou platy justičních činitelů v ohrožení a měly by se vypočítávat stejně jako dosud, s čímž rozpočet na příští rok počítá. 

Poslanci dnes odmítli návrh, který mzdy soudců zvyšoval. Nynější úpravu, podle které se platy vypočítávají, zrušil ke konci letošního roku Ústavní soud. Zákonodárci vedli hlavní spor o zrušení zdanění vlastních paušálních náhrad, které bylo součástí návrhu. Toto ustanovení bylo pro výsledek hlasování rozhodující. 

Vláda původně předložila poslancům pět variant růstu platů všech ústavních činitelů. Poslanci nakonec rozhodovali o návrhu, podle kterého měl být koeficient pro soudce 2,75násobek průměrné hrubé mzdy v nepodnikatelské sféře. Koeficient, jenž Ústavní soud na návrh soudců zrušil, byl 2,5. Soudci však měli výhrady i vůči nově navrženému koeficientu.

Tagy: platy soudci

Zdroje: ČTK