Dnes je pondělí 16. května 2022., Svátek má Přemysl
Počasí dnes 27°C Oblačno

Soudce ke kauze výpisy: Je to vina policie, čísla lze těžko ověřovat

Soudce ke kauze výpisy: Je to vina policie, čísla lze těžko ověřovat
zdroj: tisková zpráva

Předseda Obvodního soudu pro Prahu 1 Libor Vávra v rozhovoru pro Český rozhlas řekl, že má v případu kolem výpisů telefonních rozhovorů známých lidí, které shromažďoval detektiv cizinecké policie Marian Hudec, pravdu ministr vnitra Jan Kubice. Ten míní, že v kauze jde o selhání všech stupňů trestního řízení.

Nejde tak jen o pochybení soudce. Nejvíc zřejmě selhala policie. „Blíže pravdě je ministr vnitra. Vím totiž, v jaké svízelné situaci se soudce často nachází. Jedná se většinou o zvlášť závažné zločiny, to znamená, že informace o telefonních číslech, které používají podezřelí, často pocházejí od spolupracovníků policie, kteří pracují v utajení, nebo dokonce ze zločinecké struktury. A takto to policista uvede do žádosti, kde třeba napíše soupis několika čísel. Já sám jsem povoloval soupis 27 čísel na jednu osobu," řekl Vávra v rozhovoru pro Český rozhlas s tím, že si nikdy nemůže soudce zkontrolovat, jaké číslo je na tu nebo onu konkrétní osobu.

„Nedovolím si tak tvrdit,  že by v této věci byla špatná kontrola nebo nějaká přehlédnutelnost," vysvětloval dále Vávra údajně těžkou situaci soudce při vyřizování obdobných případů.

Za cestu do budoucna považuje, aby každý z policistů, státních zástupců i soudců věděl, že zpětně bude jejich postup prověřován z pohledu, jak pracoval s informacemi. „Nebo ano, zakažme anonymní telefony na předplatní karty, řekněme, že každý musí být v nějakém telefonním seznamu. To asi těžko se můžeme k takové situaci vracet," dodal v rozhovoru Vávra.

Celý článek na ParlamentniListy.cz