Soud zvýšil Janouškovi trest na 4,5 roku

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 16. 9. 2014 15:48) - Aktuality autor: Šárka Novotná

Lobbista Roman Janoušek půjde na 4,5 roku do vězení za sražení ženy autem, navíc nesmí sedm let řídit. Verdikt je pravomocný. 

Roman Janoušek

Roman Janoušek,zdroj: isifa/MAFRA/DAN MATERNA

Původně tříletý trest za ublížení na zdraví Janouškovi v úterý zpřísnil pražský vrchní soud. 

"Zvolená sankce není zcela přiměřená, jeví se mírná ve vztahu k okolnostem, za jakých byla tato trestná činnost spáchána," uvedla k původně uloženému trestu předsedkyně odvolacího senátu Jaroslava Maternová. Za těžké ublížení na zdraví lobbistovi hrozilo až deset let vězení, soudy však přihlédly mimo jiné k tomu, že muž zatím nemá záznam v trestním rejstříku a projevil snahu napravit následky činu. I proto jej poslaly do mírnějšího typu věznice s dozorem. 

Žalobce Vlastimil Kraus trval na tom, že lobbista spáchal pokus o vraždu, a proto pro něj požadoval desetiletý trest. "Soud prvního stupně zcela nedůvodně přecenil dosavadní bezúhonnost obžalovaného a to, že uhradil způsobenou škodu. Ignoroval skutečnost, že jeho jednání se blížilo vraždě. Obdobné jednání se navíc neúměrně rozmáhá, a je na něj proto třeba reagovat i z hlediska generální prevence," prohlásil ve své závěrečné řeči. 

Podle senátu se ale Janoušek nepokusil ženu zavraždit. "Pokud by chtěl vyvolat fatální následek, mohl zvolit mnohem vyšší rychlost. Pak by poškozené nebylo pomoci. Šlo mu primárně o to, aby se vyhnul kontaktu s poškozenou a dalšími osobami," konstatovala soudkyně. 

"Udělal jsem chybu, už dva roky se s tím snažím vypořádat, ale nejde mi to. Vrátit to nemůžu. Snažil jsem se minimalizovat škody, a to i v lidské rovině. Neudělal jsem to úmyslně, kdybych věděl, že jsem někomu ublížil, bezpochyby bych mu pomohl," řekl v úterý soudcům Janoušek. Po vyhlášení verdiktu odmítl odpovídat na dotazy novinářů a rychle opustil soudní budovu. 

Jeho advokát Vít Široký médiím řekl, že Janoušek zřejmě bude chtít podat dovolání. To, jaké dovolací důvody případně uplatní, právník zváží až po obdržení písemného vyhotovení rozsudku. 

Incident se stal v březnu 2012 na křižovatce v pražské Vyskočilově ulici. Janoušek předtím naboural do auta, jehož řidička následně přiběhla před lobbistův vůz a chtěla s ním střet řešit. Janoušek proti ženě, která mu bušila do kapoty, nejprve dvakrát popojel. Poté se na zelenou rozjel a ženu porazil, čímž jí způsobil otok mozku a zlomeniny žeber i kotníku. Po nehodě strávila zhruba měsíc a půl v nemocnici a kdyby jí lékaři neposkytli včasnou pomoc, mohla i zemřít. 

Janoušek, kterému policisté po incidentu naměřili dvě promile alkoholu, se původně hájil tím, že ženu v okamžiku střetu neviděl a že ji zřejmě zachytil jen zpětným zrcátkem. Tuto verzi události však vyvrátil i revizní znalecký posudek. Janoušek také tvrdí, že v době nehody byl vážně nemocen, což prý ovlivnilo jeho jednání. 

Lobbista měl doposud čistý trestní rejstřík. Sražené ženě zaplatil odškodné 900 tisíc korun. 

Tagy: kauza Janoušek

Zdroje: ČTK