Separatisté vnikli do budovy českého konzulátu v Doněcku

- Aktuality autor: Šárka Novotná

Podle mluvčího ukrajinské armády Andrije Lysenka obsadili v pondělí proruští radikálové sídlo opuštěného českého generálního konzulátu v Doněcku.  Lysenkovu informaci ale popřela česká ambasáda v Kyjevě.   

Proruští radikálové (Ilustrační snímek)

Proruští radikálové (Ilustrační snímek),zdroj: Isifa.com

Podle jeho zpráv vzbouřenci v neděli večer do budovy sídlakonzulátu pronikli, budovu ale krátce nato opustili. 

"Vstoupili tam v neděli večer, prošli budovou a odešli. Od té doby v budově nejsou," řekl Ondrej Morávek, doněcký generální konzul, který se od květnové evakuace mužské části úřadu zdržuje v Kyjevě. Ženy a děti české ministerstvo zahraničí z válkou tvrdě postiženého Doněcku odvolalo už dříve. 

Polský konzulátu, který je v sousedství, podle Morávka separatisté skutečně obsadili. Diplomat se odvolával na informace ostrahy, která má objekty střežit. Polsko svůj konzulát v Doněcku vyklidilo v červnu.

Podle prohlášení ukrajinského mluvčího Lysenka "teroristé" v pondělí kromě českého a polského konzulátu okupovali i další objekty ve městě, například oblastní hospodářský soud. Zmocnili se rovněž sportovního komplexu Olympijskij. 

Doněck je navzdory už deset dní trvajícímu příměří místem těžkých bojů. Exploze zaznívají zejména ze severní části města sousedící s mezinárodním letištěm. Právě letištní terminál je jediným místem v Doněcku, které je pod kontrolou ukrajinské armády. Z dříve milionového města podle ukrajinských médií kvůli válce většina obyvatel uprchla. 

Tagy: Doněck východní Ukrajina

Zdroje: ČTK