Povstalecké oblasti na Ukrajině získají zvláštní status

- Aktuality autor: Šárka Novotná

Ukrajinský parlament v úterý na neveřejné schůzi schválil zákon o zvláštní správním režimu v oblastech ovládaných na východě země proruskými separatisty. Poslanci odhlasovali i zákon o amnestii pro bojovníky separatistů. Podmínkou je složení zbraní a propuštění zajatců.

Proruští separatisté, Doněck

Proruští separatisté, Doněck,zdroj: Isifa.com

Vzbouřenci už před hlasováním komentovali navrhované zákony chladně, slíbili nicméně jejich prostudování. 

Základem nového režimu v zónách ovládaných povstalci, který potrvá tři roky, mají být nové komunální volby.

Předkladatel návrhu zákona prezident Petro Porošenko původně navrhoval jejich uspořádání 9. listopadu, v konečné verzi zákona se podle ukrajinských novinářů objevuje datum 7. prosince. 

Zvolení zákonodárci nesmějí být ze svých funkcí uvolněni a budou moci využívat poměrně rozsáhlých pravomocí, mezi nimiž je i vytváření dobrovolnických lidových milicí. V čtyřistapadesátičlenné sněmovně se pro zákon vyslovilo 277 poslanců. Proti byli mimo jiné všichni poslanci nacionalistické strany Svoboda. 

Zákon povoluje využívání ruštiny "a jakýchkoli jiných jazyků" v oblastech kontrolovaných separatisty a dává jim právo navazovat těsné hospodářské a kulturní vztahy se sousedními ruskými oblastmi. Tyto vztahy bude ovšem regulovat stávající ukrajinské zákonodárství. 

Zákon o amnestii schválil parlament 287 hlasy při 226 potřebných. Podle textu zákona nebude upuštěno od potrestání v případě, že stíhaná osoba se dopustila úkladné vraždy, terorismu, útoku na úřední osobu, znásilnění, rabování, znesvěcení pomníků a některých dalších trestných činů. Podmínkou amnestie je navíc složení zbraní, vyklizení okupovaných budov a propuštění zajatců. Amnestie se vztahuje na období od února letošního roku. 

 

 

 

 

Tagy: zákon Ukrajina správa amnestie separatisté východní Ukrajina

Zdroje: ČTK