Šojdrová chce na mimořádném sjezdu kandidovat na šéfku lidovců

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Úřadující předsedkyně lidovců Michaela Šojdrová potvrdila, že bude na mimořádném sjezdu ve Žďáru nad Sázavou usilovat o vedení KDU-ČSL. O funkci se prý bude ucházet kvůli tomu, že nekandidují nové tváře s dostatkem zkušeností.

"Ti, kteří by byli novými tvářemi a mají dostatek zkušeností, Petr Šilar, Petr Pithart a Daniel Rychnovský, kandidaturu nepřijali. Jim všem bych s radostí nabídla spolupráci a zkušenosti, které mám," uvedla na svém webu. 

V textu se Šojdrová hlásí k odpovědnosti za volební debakl lidovců v květnových sněmovních volbách. Na skutečnosti, že se KDU-ČSL po nich ocitla mimo sněmovní lavice, nesou podle ní vinu především chyby strany.

"Moudrý se z chyb poučí"

"Moudrý člověk a moudrá instituce se z chyb dokáže poučit a směřovat k dalšímu rozvoji. Proto jsem se snažila připravit stranu za 4,5 měsíce na volby, které byly klíčové," uvedla s tím, že výsledek je povzbudivý. 

Při přípravě lidovců na komunální a senátní volby Šojdrová podle svých slov vsadila na důvěryhodnost, otevřenost a komunikaci, stejným směrem by chtěla KDU-ČSL vést i nadále. Chce také, aby posílila odbornost vedení a tvůrčí elán nového předsednictva. "Všem těm, kteří kandidují do předsednictva a nikdy nebyli jeho členy, mohu nabídnout zkušenosti i poučení z chyb," uvedla.

KDU-ČSL odešla v Brně do opozice, Rychnovský vzdal kandidaturu

Zatím se do volby předsedy KDU-ČSL přihlásili dosavadní místopředseda Jiří Carbol, pedagožka Masarykovy univerzity a předsedkyně Moravskoslezské křesťanské akademie z Vysočiny Jiřina Štouračová a komunální politik Pavel Bělobrádek, o jehož podpoře uvažuje silná jihomoravská organizace KDU-ČSL.

Tamní lidovci nikoho do volby nepošlou, místní stranický šéf a primátorův náměstek Rychnovský kandidaturu vzdal potom, co se na brněnské radnici zformovala koalice ČSSD s ODS a lidovci odešli poprvé v polistopadové éře do opozice. Pro Rychnovského to znamená, že se po dvou letech ve funkci primátorova náměstka vrátí do Nemocnice Milosrdných bratří na místo ředitele. 

O podpoře jednotlivých kandidátů budou lidovci ještě rozhodovat na krajských konferencích. Vzejít mohou ještě další nominace. V pátek se zájemci o nejvyšší stranickou funkci představí v debatě uspořádané v sále Městské knihovny.

Tagy: předseda žďár lidovci sjezd

Zdroje: ČTK