Sobotka: Rozdělení vládních sil v poměru 6-6-3 neočekávám

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka neočekává, že by si trojice možných koaličních partnerů rozdělila posty ve vládě v poměru 6-6-3, jak se o tom dříve mluvilo. Nechce v kabinetu funkci ministra pro evropské záležitosti, dovede si ale představit ministry bez portfeje nebo místopředsedy vlády bez konkrétního resortu. Řekl to dnes v rozhovoru s ČTK. Místopředseda ČSSD Milan Chovanec by podle Sobotky mohl řídit jak ministerstvo vnitra, tak resort dopravy.

Babiš, Sobotka, Bělobrádek

Babiš, Sobotka, Bělobrádek,zdroj: Isifa.com

Předsedové sociální demokracie, hnutí ANO a lidovců budou dnes odpoledne poprvé jednat i o personálních otázkách týkajících se vznikající vlády. "Primárně dnes budeme mluvit o poměru ve vládě a budeme mluvit o prioritách, které jednotlivé strany mají z hlediska ministerstev, kam by chtěly vyslat svoje zástupce, tak abychom věděli, kde se ty priority kříží a kde bude jednodušší najít shodu," sdělil svá očekávání Sobotka.

Konkrétní požadavky své strany chce nejprve představit Andreji Babišovi a Pavlu Bělobrádkovi, některé představy o obrysech kabinetu ale naznačil. "Nemám představu, že by tam měl být ministr pro evropské záležitosti, myslím si, že evropská agenda by měla být součástí agendy úřadu vlády," uvedl k jedné z variant, o níž se mluvilo. "Model, se kterým přicházím, je předseda vlády a státní tajemník pro evropské záležitosti na úřadu vlády."

Pokud jde o kandidáty do vlády za svou stranu, byl by Sobotka rád, kdyby se v ní objevily "silné osobnosti z vedení strany, nebo známé osobnosti, se kterými lidé spojují pozitivní očekávání v sociální demokracii". Již dříve hovořil o tom, že v kabinetu počítá s místopředsedou strany Lubomírem Zaorálkem.

V zákulisí sociální demokracie se také objevily informace, že by ve vládě na klíčovém postu ministra vnitra mohl usednou místopředseda strany Chovanec, s nímž se dříve počítalo na resort dopravy. "Já se domnívám, že oba tyto resorty mohou v tomto případě připadat v úvahu," nechal se dnes slyšet Sobotka.

Pokud jde o Babiše, kterému vstup do vlády ztěžuje prezidentský požadavek lustračního osvědčení, má podle Sobotky ANO dvě možnosti. "Podle mého názoru pozice pana Babiše může být pozicí vicepremiéra, nebo to může být pozice ministra financí," uvedl s tím, že otázka lustrací je odpovědností hlavy státu.

Na to, jaká ministerstva bude ČSSD požadovat, se podle Sobotky nedá usuzovat na základě sněmovních výborů, které chce řídit. "Já nevylučuji, že může nastat situace, kdy ministra a předsedu výboru bude mít stejná koaliční strana," řekl Sobotka, podle kterého sociální demokraté chtějí vést výbor rozpočtový, sociální, bezpečnostní, ústavně-právní a výbor pro životní prostředí.

Předseda největší parlamentní strany se dnes také vyjádřil k přetrvávajícímu napětí uvnitř ČSSD. Současná situace podle něj umožňuje, aby strana vstoupila do vlády a taková vláda byla stabilní. "Na druhou stranu platí, že ty vnitřní problémy v sociální demokracii dlouhodobě jsou velké, ale teď podle mě neohrožují naší schopnost nést vládní odpovědnost, ale ohrožují naši schopnost v budoucnu vyhrávat volby," nechal se slyšet s tím, že je třeba hledat možnosti, jak stranu změnit, například pomocí co nejširší participace členů.

Tagy: povolební vyjednávání

Zdroje: ČTK