Rath: O akci namířené proti ČSSD mi řekla Benešová

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Obžalovaný exposlanec David Rath (dříve ČSSD) dnes u soudu řekl, že ho současná ministryně spravedlnosti Marie Benešová loni v souvislosti s krajskými volbami varovala před údajně chystanou diskreditační akcí proti ČSSD. Na akci se prý měla podílet policie i žalobci včetně pozdější šéfky pražského vrchního státního zastupitelství Lenky Bradáčové. Rath to uvedl v reakci na jeden ze záznamů policejních odposlechů, které v jeho kauze přehrává Krajský soud v Praze.

David Rath

David Rath,zdroj: Profimedia.cz

Exposlanec o údajné diskreditační akci hovořil již dříve, tehdy však nechtěl upřesnit, od koho se tyto informace dozvěděl. Dnes prohlásil, že mu je sdělila členka ČSSD Benešová, advokátka a někdejší nejvyšší státní zástupkyně.

Rath tak reagoval na odposlech z kanceláře spoluobžalované Kateřiny Pancové, která se na záznamu baví s dalším obžalovaným, svým druhem Petrem Kottem. Partneři probírali mimo jiné to, že se na sociální demokraty zaměřuje policie.

Někdejší poslanec a středočeský hejtman dále uvedl, že "výrazným subjektem, který se toho měl účastnit" byla Bradáčová. Náznaky prý ukazovaly na to, že "na některé lidi z ČSSD bylo cosi připravováno ve spolupráci s policií". "Mohl bych být jedním z prvních, protože jsem byl výrazný a lezl jsem mnoha lidem na nervy jako opoziční politik," dodal.

Bradáčová byla v době zatčení Ratha náměstkyní krajského státního zastupitelství v Ústí nad Labem, které původně kauzu dozorovalo před přesunutím případu středočeskému žalobci. O dva měsíce později se stala vrchní státní zástupkyní v Praze. Rath s tvrzením o Bradáčové přišel již v minulosti. Žalobkyně se k tomu nechtěla vyjadřovat, protože jí to prý nepřísluší a považuje to za součást obhajoby obžalovaného.

Tagy: kauza Rath

Zdroje: ČTK