Sobotka (ODS) doporučil Topolánkovi rezignaci na šéfa strany

- Aktuality autor: red

Předseda Senátu Sobotka (ODS) doporučil šéfovi strany Topolánkovi, aby kvůli výrokům vůči církvím, Židům a homosexuálům odstoupil z kandidátky pro sněmovní volby a zvážil rezignaci na funkce v čele strany.

Přemysl Sobotka to oznámil v krátkém prohlášení. K odchodu z veřejného života vyzvali Mirka Topolánka také představitelé ČSSD, jíž podle předsedy Senátu podobné výroky jen nahrávají.

Topolánek pokládá situaci vyvolanou svými výroky za uměle vytvořenou, podrobněji se chce vyjádřit po úterním ranním jednání stranického vedení.

Sobotka uvedl, že ho Topolánkovy výroky rozhořčily, neboť jsou podle něj "v zásadním rozporu s ideály ODS". "Takové výroky podle mého názoru poškozují ODS a nahrávají sílícímu populismu sociální demokracie," uvedl šéf horní komory parlamentu. 

"Proto doporučuji Mirkovi Topolánkovi, aby odstoupil z kandidátky ODS pro volby do Poslanecké sněmovny v roce 2010 a zvážil své působení ve vedení ODS," uvedl Sobotka. Topolánek je jedničkou ODS na jihu Moravy.

"Rozumím názoru Přemysla Sobotky a souhlasím s ním. Je těžké jít do voleb a stydět se za svého předsedu," řekl Lidovým novinám senátor ODS Alexandr Vondra.

První místopředseda ODS David Vodrážka byl k Topolánkovi mnohem smířlivější a jeho výroky nazval "úletem". Tvrdí, že ODS s církvemi a minoritami vycházela vždy dobře. Záležitost by podle něho mohla probírat stranická výkonná rada. "Bylo by určitě dobré, kdyby Mirek Topolánek uměl některé své výroky vysvětlit. Ale nebudeme dělat žádný hon na čarodějnice, já určitě ne," zdůraznil Vodrážka. Je podle něho dobře, že se Topolánek hned omluvil; ODS ale kauza v předvolební kampani neprospěje. 

Topolánkův kritik před podzimním kongresem ODS, místopředseda Petr Gandalovič, se nechtěl k jeho výrokům jakkoli vyjadřovat. "Já to nekomentuji," řekl.

Topolánek při fotografování pro magazín pro homosexuály LUI o církvi řekl, že "prvotní křesťanství bylo bez církve, církev se chopila díky různým liturgickým..., díky oblbování mas, díky brainwashingu (vymývání mozků) totálnímu se zmocnili těch lidí a jejich mozků". O ministru dopravy Gustávu Slamečkovi řekl, že prý uhne, když jde opravdu do tuhého. "A to ten (premiér Jan) Fischer prostě je Žid, není to gay, a ten uhne ještě dřív. To přeci nesouvisí s tím, že je gay, to souvisí s jeho charakterem," dodal. Za své výroky se už předseda ODS omluvil, hájil se tím, že byly vytrženy ze souvislostí. 

Premiér už označil Topolánovy výroky za urážlivé, hloupé a scestné, komunikaci s šéfem ODS prý omezí na nezbytné pracovní minimum. Slamečka naopak Topolánkovi vzkázal, že nemá za co se omlouvat, protože ví, že není antisemita ani homofob.

ČSSD: Omluva by měla být to poslední, co v politice udělá

"Omluva by měla být to poslední, co (Topolánek) v politice udělá," uvedl jihomoravský hejtman Michal Hašek, který se jako lídr jihomoravské kandidátky ČSSD s Topolánkem utká ve volební kampani. Jižní Morava patří v rámci České republiky k regionům s největším podílem věřících. Sociální demokraté Topolánka kritizovali zejména právě za údajný slovní útok proti církvím. 

"Jestliže se chce ODS vrátit do rodiny slušných demokratických stran je pro ni jedinou možnou cestou odchod jejich předsedy Topolánka z veřejného života. ODS se musí jasnými činy distancovat od jeho osoby a myšlenek," uvedl šéf ČSSD Jiří Paroubek. Připomněl, že je příslušníkem Církve československé husitské. 

"Straší spojováním ČSSD a KSČM, a přitom sám používá komunistické myšlenky," uvedl stínový ministr vnitra a volební lídr ČSSD v kraji Vysočina František Bublan. Bublan řekl, že o tom, že církev vymývala lidem mozky, poprvé slyšel za komunismu, když se ve škole hlásil na náboženství, a později, když mu odebírali státní souhlas k vykonávání povolání duchovního.

Filozof a předseda Nadace Světový étos Karel Floss uvedl, že je rád, že se Topolánkovy názory "provalily", protože se tak prý většině soudných občanů otevřou oči a pochopí, kdo dělá konkrétní sociální politiku vůči lidem a kdo se projevuje jen slovy.

Tagy: ČSSD výroky ODS rezignace topolánek

Zdroje: ČTK