Čechy zasypala na Slovensku lavina, dva jsou nezvěstní

- Aktuality autor: red

Šestici českých turistů v Necpalské dolině ve Velké Fatře na Slovensku zasypala lavina. Podle slovenské zpravodajské televize TA3 se čtyřem z nich podařilo ze závalu se vyhrabat, dva jsou zatím nezvěstní.

Pád laviny potvrdila slovenská horská záchranná služba, počet zasypaných lidí ani jejich národnost však zatím neupřesnila. Za poslední týden jde již o druhou lavinu na Slovensku, která zachytila Čechy. 

Před týdnem ve středu zabila lavina při výstupu na horu Poludňový grúň v Malé Fatře českého snowboardistu. Jeho kamarád s odřeninami a podchlazením přežil. Ze sněhové masy se dokázal vyhrabat a přivolat záchranáře. 

Dvanáct kilometrů dlouhá Necpalská dolina je oblíbeným turistickým místem. Začíná v obci Necpaly a končí pod úpatím hory Ploská. 

Ve Velké Fatře leží v současné době na některých místech až 80 centimetrů sněhu. Horská služba na celý dnešní den vyhlásila mírné lavinové nebezpečí, tomu odpovídá druhý stupeň na pětibodové škále. Sněhová pokrývka vlivem oteplení částečně sedla k povrchu, na strmých svazích je jen mírně zpevněná, uvedl server laviny.sk.

Tagy: Slovensko lavina

Zdroje: ČTK