Snil o zapalování a vraždách na Masarykově univerzitě, dostal podmínku

- Aktuality autor: Jan Pastor

Brněnský krajský soud dnes potvrdil v odvolacím řízení podmínku pro polského občana Dariusze Damiana Sieczkowského, kterou dostal za to, že v lednu ve vzteku zalepil zámky 33 dveří na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Mstil se za to, že nebyl přijat k doktorandskému studiu.

Součástí trestu je pro Poláka i zákaz vstupu na půdu fakulty na dobu 1,5 roku. Muž vinu popírá, na dnešní jednání odvolacího soudu se nedostavil. Na jeho stránkách se objevily nebezpečné výhrůžky ve vztahu k vedení fakulty. Následně byly smazány. Hrozbami cizince se nyní zabývají kriminalisté.

Celá kauza je velmi netradiční. Začala tím, že byl Sieczkowský údajně obviněn z plagiátorství. To ale popíral. Nejprve byl podmínečně vyloučen ze studia a následně nebyl přijat k doktorandskému studiu. Počátkem ledna proto zalepil zámky dveří, a fakultě tak způsobil škodu 15.000 korun.

Pět měsíců vězení s podmíněným odkladem na 1,5 roku

Brněnský městský soud jej za to potrestal pěti měsíci vězení s podmíněným odkladem na 1,5 roku. V jeho verdiktu se uvádí, že Sieczkowský je podezřelý z mnohem více výtržností na fakultě.

Soudce Michal Kabelík je popsal jako alotria. Někdo pomazal kliky u dveří žluklým máslem, nastražil bouchací kuličky, pohodil na chodbě zapáchající makrelu a dokonce exkrement.

Vinu popíral

Za tyto skutky ale cizinec nebyl odsouzen. Jeho vina se neprokázala. Ve verdiktu brněnského městského soudu se uvádí, že student cítí "obrovskou nenávist vůči pedagogům Ústavu slavistiky". Domnívá se, že byl pedagogy šikanován.

Sieczkowský sice vinu popíral, zároveň ale o útocích informoval na svých internetových stránkách. Ty byly ještě dnes dopoledne v provozu. Šlo o osobní stránky muže s četnými fotografiemi. Podle serveru novinky.cz obsahovaly i nebezpečné výhružky Poláka na adresu vedení fakulty. Odpoledne byly už internetové stránky nefunkční.

Nediví se masakrům na školách ani vrahovi Breivikovi

"Nedokážu se s tím smířit a nehodlám umřít jako pachatel. Kvůli rodinným a finančním problémům nemám už co ztratit. Kvůli několika vlivným lidem jsem na mizině. Každou noc sním o tom, jak zapaluji budovy Masarykovy univerzity a vraždím své pronásledovatele," uvedl prý Sieczkowský na internetu.

Napsal údajně, že se nediví masakrům na školách ani vrahovi Andersovi Breivikovi, který stojí za nedávným vražděním v Norsku. Polák navíc prý napsal na svých stránkách, že by rád zahynul při přestřelce s policií. Ta se již tím, nakolik jsou hrozby opodstatněné, zabývá. "Rozhodně je nebereme na lehkou váhu. Podnikli jsme již jisté kroky, které ale nebudeme blíže specifikovat," řekla ČTK mluvčí policie Andrea Straková.

Tagy: soud Brno

Zdroje: ČTK