Bárta asi vyhrál Radka Johna v tombole, myslí si profesor Keller

- Aktuality autor: Jan Pastor

VIDEO. Na principech klasické mafie funguje podle sociologa Jana Kellera česká ekonomika. Nejprve vyvolá u širokých vrstev strach a pak slibuje za úplatu, že obavy sníží. Jde o tunelování budoucnosti. Tunelováním minulosti označuje privatizaci majetku dříve vytvořeného a tunelováním přítomnosti to, že bohatí byli zproštěni velké části daňových povinností.

Tunelovat se dá všechno. Minulost, přítomnost i budoucnost. Myslí si to sociolog Jan Keller, který poukazuje na to, že Česká republika nemá svou vlastní politiku, ale jen respektuje diktát neoliberalismu. „Jeho podstatou je mafianizace ekonomiky. Neoliberální ekonomika funguje na principech klasické mafie," uvedl sociolog Jan Keller ve svém příspěvku na Vratimovském odborném semináři, který pořádala KSČM.

Vysvětluje to tak, že v obou případech jde o to vyvolat obavy a nejistotu, pak nabídnout ochranu a z ní pak těžit. Klasická mafie je podnik na poskytování ochrany za úplatu. „Podobně neoliberální ekonomika nejprve vyvolává strach a pak nabízí, že pocit nejistoty za úplatu sníží," poukázal profesor Keller na nejistotu na trhu práce, obavy ze stáří a z nemoci. To ale považuje až za třetí fázi tunelování.

Tou první bylo tunelování minulosti, což byla privatizace majetku vytvořeného v minulosti. „Je zajímavé, že údajně zoufale nevýkonné hospodářství poskytlo prostředky k obrovskému zbohatnutí jedné společenské vrstvy a ještě se vyvezlo do zahraničí. Přitom stát na privatizaci nijak nezbohatnul, naopak se vydal cestou zadlužování," upozornil sociolog na paradox privatizačního procesu po česku.

Více čtěte na Parlamentní Listy.cz

Tagy: ekonomika bárta keller tunelování

Zdroje: ČTK