Dnes je pátek 27. ledna 2023., Svátek má Ingrid
Počasí dnes 0°C Zataženo

Sněmovna reprezentantů přerušila schůzi, když si po sto letech nezvolila napoprvé šéfa

Sněmovna reprezentantů přerušila schůzi, když si po sto letech nezvolila napoprvé šéfa
Kevin McCarthy | zdroj: Profimedia

Americká Sněmovna reprezentantů dnes po třech bezvýsledných pokusech o zvolení svého nového předsedy přerušila jednání do středečního poledne (18:00 SEČ). Kevin McCarthy, lídr republikánské většiny v této komoře amerického Kongresu, kvůli rebelii ve vlastní straně nezískal dostatečnou podporu pro to, aby byl zvolen do čela sněmovny. Ta svého nového šéfa napoprvé nezvolila po sto letech.

Postavení McCarthyho se ve třetím kole ještě zkomplikovalo, protože posílila pozice jeho vnitrostranického rivala Jima Jordana, který je věrným stoupencem bývalého prezidenta Donalda Trumpa. Jordana v předchozích kolech podpořilo 19 republikánů, ve třetím jich bylo dvacet.

McCarthy v posledních dnech intenzivně bojoval o přízeň váhajících členů své strany a nabídl jim ústupky, které by po případném zvolení oslabily jeho pozici, odhalení ostrých neshod ve své straně se však nevyhnul. Jeden z lídrů skupiny jeho krajně konzervativních odpůrců Matt Gaetz dokonce dnes naznačil, že McCarthyho považuje za zkorumpovaného.

Volba nového předsedy je úvodním bodem programu sněmovny, která se dva měsíce po volbách poprvé sešla v novém složení stejně jako druhá kongresová komora - Senát. Dokud větší z obou komor neobsadí předsednický post, nemůže se věnovat dalším otázkám včetně vyslechnutí přísah nových členů.

Výběr nového šéfa sněmovny navazuje na výsledek listopadových voleb, v nichž si republikáni vzali zpět většinu po zisku 222 mandátů proti 213 pro Demokratickou stranu. Pokud nedojde ke změně procedurálních pravidel, musí kandidát pro zvolení do předsednické funkce získat podporu nadpoloviční většiny kongresmanů, kteří při volbě jmenují konkrétní osobu. Teoreticky takto může být zvolen i někdo, kdo není členem sněmovny, dosud se tak ale nikdy nestalo.

Nejvíce hlasů dostal ve všech třech případech lídr demokratické menšiny Hakeem Jeffries, za kterým se jeho straničtí kolegové sjednotili. Na to, aby se stal předsedou sněmovny reprezentantů, to ovšem nestačí.

Členové tábora odpůrců McCarthyho v jeho vlastní straně by se dali popsat jako oddaní spojenci Trumpa. Světová média o nich hovoří i jako o „konzervativcích tvrdé linie“ nebo o „ostře pravicových“ republikánech. Napětí mezi většinou republikánského klubu a hrstkou radikálů bylo patrné i při dnešní dopolední schůzi, na které McCarthy za zavřenými dveřmi promlouval ke stranickým kolegům. Podle médií kongresmanka Lauren Boebertová reagovala na jeho projev výrazem „bullshit“ („kecy“), kongresman Dan Crenshaw zase ji a další rebely veřejně označil za „nepřátele“ a „narcisisty“.

Agentura AP vývoj hodnotí jako potupný začátek něčeho, co by se mohlo změnit v „brutální konfrontaci“ mezi většinou republikánského klubu a několika odpadlíky. McCarthy, který je v Kongresu od roku 2007 a dosud sněmovní republikány vedl jako menšinovou frakci, prohlásil, že je ochoten o předsednickou funkci svést „bitvu“. Je prý připraven projít tolika koly volby, kolik bude zapotřebí.

Před 100 lety, kdy se naposledy o novém předsedovi sněmovny nerozhodlo hned v prvním kole, bylo nakonec zapotřebí devět hlasování. Rekordní byl v tomto směru rok 1855, kdy se o obsazení předsednického postu rozhodlo až na 133. pokus.

Zdroje: