Sněmovna projedná protikomunistický odboj a vydání dluhopisů

- Aktuality autor: red

Poslanecká sněmovna by v pátek měla jednat o návrhu zákona o protikomunistickém odboji. Na program ho zařadili poslanci koalice. Dále byl na jednání zařazen i návrh zákona o vydání státních dluhopisů na krytí části letošního schodku.

Komunisté se pokusili zařadit i informaci ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) o situaci v resortu. Chtěli ho zařadit ještě před zákon týkající se protikomunistického odboje, tento návrh ale neprošel.

Heger je z dnešní schůze omluven. Má se dnes totiž sejít se zástupci zdravotních pojišťoven, lékařských odborů a komory.

Statut veterána

Zákon o protikomunistickém odboji počítá s tím, že bojovníci proti komunismu by měli nárok na osvědčení účastníka protikomunistického odboje nebo odporu. Mohli by získat postavení válečných veteránů, což by jim přineslo výhody například ve zdravotní péči. Součástí symbolického ocenění by byl i pamětní odznak.

Koalice se možná pokusí podat k němu ve druhém čtení jako pozměňovací návrh ustanovení, které by částečně danilo příjmy bývalých funkcionářů Komunistické strany Československa a Státní bezpečnosti. Tyto peníze by naopak měli dostat bojovníci proti režimu. S tím nesouhlasí KSČM, ve středu kvůli tomu její poslanci obstruovali jednání komory. Vzali si pauzu na schůzi klubu až do konce jednacího dne. Není vyloučeno, že budou podobně postupovat i dnes.

Zdroje: ČTK