Slováci a Poláci zrušili zákaz dovozu lihovin z ČR

- Aktuality autor: Michal Polák

AKTUALIZOVÁNO. Slovensko dnes v 17:00 SELČ zruší zákaz dovozu a prodeje českých lihovin, který zavedlo před třemi týdny v reakci na sérii smrtelných otrav metanolem v Česku. Oznámil to ministr zemědělství Ľubomír Jahnátek. Polské úřady dnes také povolí prodej českého tvrdého alkoholu.

Alkohol

Alkohol,zdroj: Mediafax

"Nový alkohol vyrobený po 27. září 2012 bude muset být výrazně označen nálepkou s datem výroby, číslem šarže a musí mít takzvaný rodný list," řekl Jahnátek. Podobná pravidla platí v Česku, které koncem minulého měsíce zmírnilo částečnou prohibici nařízenou kvůli metanolové aféře. 

Na české lihoviny vyrobené od začátku letošního roku do 27. září budou platit přísnější pravidla. Kromě zmiňovaného označení a dokladu původu požadují slovenské úřady také doklad o nezávadnosti nápoje.

Poláci následují Slováky

"Vzorky legálního alkoholu neobsahovaly metanol v koncentracích překračujících normy," prohlásil mluvčí hlavního hygienika Jan Bondar. Vysvětlil, že inspekce prověřila takřka 70.000 obchodů, zajistila přes 175.000 českých lahví s nápoji s obsahem alkoholu přes dvacet procent a provedla více než 600 chemických rozborů. 

Testy sice metanol v několika případech potvrdily, vždy se ale jednalo o alkohol dovezený z Česka individuálně. Hygienici proto před nákupem alkoholu nejistého původu nadále varují. 

V Polsku na následky otravy pančovaným alkoholem, který zřejmě pocházel z Česka, zemřelo několik lidí. V České republice otravě podlehlo 28 lidí, několik dalších se potýká s vážnými zdravotními následky.

Tagy: alkohol Slovensko zákaz Polsko dovoz

Zdroje: ČTK